Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Üçlü Zirvede İlerleme Sağlandı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Üçlü Zirvede İlerleme Sağlandı

Üçlü Zirvede İlerleme Sağlandı
Berlin'de gerçekleşen üçlü görüşmede ilerleme sağlandı.
28.09.2014 / 09:35

Enerjimagazin- Avrupa Birliği'nin Enerjiden Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, Rusya ve Ukrayna enerji bakanlarıyla Berlin'de gerçekleştirdikleri toplantıda tarafların anlaşma konusunda ilerleme kaydettiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun Berlin temsilciliğindeki toplantıya Oettinger'in yanı sıra Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan ve Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ile Ukrayna doğalgaz şirketi Naftogaz ve Rusya doğalgaz şirketi Gazprom'un yetkilileri katıldı.


Günther Oettinger, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın kış döneminde alacağı doğalgaza ilişkin fiyat tarifesinin konuşulduğunu söyledi. Oettinger, gelecek hafta salı günü tarafların tekrar Berlin'de bir araya geleceklerini belirterek, nihai sonucun haftaya belli olacağını bildirdi Ukrayna'nın Rusya'ya eski borçlarına mahsuben ekim ayı sonuna kadar 2 milyar dolar, yılsonuna kadar da 1,1 milyar dolar ödeme yapması konusunda tarafların anlaştığını anlatan Oettinger, 2015'ten itibaren de Ukrayna'nın en az 5 milyar metreküp doğalgaz satın almasının planlandığını ancak ön ödeme yapılarak bunun mümkün olacağını kaydetti.


"Ukrayna'nın kış paketine göre 1000 metreküp doğalgaza 385 dolar ödemesi konusunda uzlaşma sağlandı. Bu rakam sadece 6 ay geçerli olacak" diyen Oettinger, iki taraf arasında doğalgaz anlaşmazlığından doğan ve Stockholm'de süren bir dava olduğunu da hatırlatarak gelecek yaz dönemine kadar oradan da bir karar çıkmasının beklendiğini belirtti.


Ön Ödeme Sistemine Geçilecek


Rusya Enerji Bakanı Novak ise toplantıda gazın Avrupa'ya güvenli nakli ve ödenmeyen açık faturalar konusunu görüştüklerini belirterek, bundan sonra ön ödeme sistemine geçileceğini ifade etti. Ukrayna'ya en az 5 en çok 12 milyar metreküp doğalgaz verileceğini kaydeden Novak, gelecek hafta yapılacak görüşmelerden nihai bir karar çıkması halinde bunu hükümetin onayına sunacaklarını kaydetti.


Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan da bugünkü görüşmelerde eski borçların ödenmesi konusunda bir adım atıldığını belirterek gelecek hafta tekrar görüşme masasına oturulacağını ifade etti. Rusya'nın önerisini kabul ettiklerini vurgulayan Prodan, piyasa fiyatlarına uygun bir rakamdan doğalgaz satın almak istediklerini dile getirdi. Prodan, 6 ay sonrası için tekrar yeni bir fiyat belirlenebileceğini de sözlerine ekledi.


Daha önce bin metreküp başına 485 dolar ödeyen Ukrayna, nihai kararın bu şekilde çıkması halinde Rusya'ya 100 dolar daha az ücret ödeyecek.


rfsm

Bu haber toplam 1721 defa okundu


YAZARLAR