Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanlığına Gürkan Kumbaroğlu Getirildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanlığına Gürkan Kumbaroğlu Getirildi

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanlığına Gürkan Kumbaroğlu Getirildi
Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanlığına Gürkan Kumbaroğlu getirildi.
07.10.2014 / 13:32

Enerjimagazin- Enerji ekonomisi alanında dünyadaki tek ve öncü uluslararası kurum olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) yeni dönem başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu oldu.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu halen Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği başkanlığını yürütüyor.

Kumbaroğlu’nun IAEE başkanlığı ile birlikte enerji ekonomisi konusunda en saygın yayınları çıkartan ve ağları yöneten, yılda en az dört uluslararası konferans düzenleyen IAEE’nin etkinliklerinde ve yayınlarında Türkiye?nin adı daha çok geçecek. Dünyanın enerji otoriteleri, enerji ekonomisinde en güncel gelişmeleri ve uluslararası eğilimleri takip etmek için gözlerini Türkiye’ye çevirecek.

Enerji ekonomisi alanında tek ve öncü uluslararası kurum olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin yeni dönem başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Gürkan Kumbaroğlu oldu. Birliğin Türkiye kolu olan Enerji Ekonomisi Derneği’nin de başkanı olan Prof.Dr. Gürkan Kumbaroğlu yeni görevini 2 yıl boyunca sürdürecek. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin Türkiye?den yönetilmesi, bölgenin enerji terminali olabilmesini sağlayacak ekonomik analizlerin dünyanın önde gelen enerji ekonomistlerince tartışılması için bir fırsat sunuyor.

Kumbaroğlu’nun başkanlığı iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’ye özgü koşulların enerji dünyasında ekonomik analizlerle daha yakından takip edilip tartışılması için de önemli bir adım olacak.

IAEE’nin dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede aralarında Nobel ödüllü bilim adamları, bakanlar ve CEO’ların da bulunduğu 4500’ün üzerinde üyesi bulunuyor. Birlik, alanında en güncel gelişmelerin tüm yönleriyle en doğru biçimde değerlendirilmesine katkıda bulunuyor.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 1990 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden lisans, 1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden yüksek lisans ve 2001 yılında da yine aynı üniversiteden doktora derecesini aldı. Kumbaroğlu, İngilizce ve Almanca dillerini biliyor. Prof.Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 2005 yılında İstanbul ve Ankara’da farklı üniversitelerde enerji ekonomisi üzerine çalışmalar yürüten 20 öğretim üyesi önderliğinde bir araya gelerek EED’yi Boğaziçi Üniversitesi merkezli Enerji Ekonomisi Derneği’ni kurdu. Üye sayısı, çoğunluğu özel sektör çalışanı olmak üzere 218 olan Enerji Ekonomisi Derneği, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin Türkiye kolu olarak çalışmaya devam ediyor. Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, kuruluşundan beri Enerji Ekonomisi Derneği Başkanlığı görevini yürütüyor.

2008 yılında 31nci IAEE Dünya Konferansı’nın İstanbul’a kazandırılması nedeniyle İstanbul’un Kongre Elçisi ödülünü alan Gürkan Kumbaroğlu 2015 yılında düzenlenecek olan 38nci IAEE Dünya Konferansını yine Türkiye’de, bu sefer Antalya’da yönetecek. IAEE Dünya Konferansı Türkiye’de yapılması 2008 İstanbul konferansında olduğu gibi ülkemizin bilim, kültür ve turizm merkezi olma potansiyelini öne çıkaracak.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı-ICCI’da aldığı Enerji Piyasalarına Bilimsel Katkı ve Çin Bilimler Akademisi’nin seksen üç yıllık Akademi tarihinde 4.kişi olarak layık gördüğü Kıdemli Uluslararası Bilim İnsanı ödülleri de bulunuyor.

Bu haber toplam 1867 defa okundu


YAZARLAR