Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanı Yıldız Neden Dinlendi?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanı Yıldız Neden Dinlendi?

Enerji Bakanı Yıldız Neden Dinlendi?
Bakan Yıldız: "Devlet başkanlarıyla, hükümet başkanlarıyla, bakanlarla yaptığımız çok gizli ibareli görüşmeleri dinlediler"
13.10.2014 / 23:59

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın "En çok dinlenen isim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız" şeklinde açıklamasını değerlendirdi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Dinlemelerin petrol ve doğalgaz anlaşmaları, nükleer güç santral kurulması ve Kuzey Irak ile yapılan sözleşmelerle alakalı olduğunu düşünüyoruz" dedi.


Yıldız, çok stratejik, petrol ve doğalgaza erişim gibi, ülkelerin savaş gerekçesi olarak kullandığı bir sektörde faaliyet gösterdiklerini belirterek, şöyle devam etti: 


"Türkiye, uluslararası sermayeyle beraber büyüyen ve enerji sektöründeki yaptığı yatırımları tüm yurt sathına yayan bir yapı kurdu. Türkiye'de enerji sektörüne geçen yıl 14 milyar lira yatırım yapıldı. Şiddet olaylarının yabancı sermayeyi uzaklaştırmayla alakalı hedefleri de var. Bakanlık olarak dinlemelerin petrol ve doğalgaz anlaşmaları, nükleer güç santral kurulması ve Kuzey Irak'la yapılan sözleşmelerle alakalı olduğunu düşünüyoruz. Sermaye ve para hareketlerinin özellikle hükümetlerimiz döneminde dikkatle takip edildiğini biliyoruz."


Sektörde milyar dolarların döndüğünü ve kendilerinin de çocuklarına helal para götürme gayreti içinde olduklarını ifade eden Yıldız, dinleme yapanlarla ilgili savcılık ve mahkemeler nezdindeki çabalarının süreceğini söyledi. Yıldız, "Devlet başkanlarıyla, hükümet başkanlarıyla, bakanlarla yaptığımız çok gizli ibareli görüşmeleri dinlemenin basit bir gerekçesi olmadığını, bunu şiddetle reddettiğimi, kınadığımı, bundan sonra da dinlenme olayları devam ettiği sürece aynı hukuki sürece başvuracağımızı söylüyorum" diye konuştu.

Bu haber toplam 2202 defa okundu


YAZARLAR