Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Asrın Enerji Projesinin Çelik Boruları Borusan'dan
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Asrın Enerji Projesinin Çelik Boruları Borusan'dan

Asrın Enerji Projesinin Çelik Boruları Borusan'dan
TANAP'ın çelik boru ihtiyacının %30'u Borusan'ın içinde olduğu konsorsiyum tarafından karşılanacak.
15.10.2014 / 23:07

Enerjimagazin-Borusan Mannesmann, TANAP projesi proje kapsamında alımı yapılacak toplam çelik boru ihtiyacının yaklaşık % 30'unun Şirketin içinde olduğu konsorsiyum tarafından karşılanacağını bildirdi.

Borusan Mannesmann'dan konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamaya göre, Şirketin 1/3 oranında pay sahibi olduğu konsorsiyumun taraf olacağı kontrat, toplam 420 milyon dolar (Nakliye dahil) tutarında olacak.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Hazar Bölgesi'nden çıkarılan doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını hedefleyen 1900 km uzunluğundaki Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) kullanılacak yaklaşık 1,2 milyon ton çelik boru alımı ile ilgili olarak, Şirketimizin lideri olduğu, Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.S., Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. ve Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş'den oluşan konsorsiyum, 27.01.2014 tarihinde ihaleye katılım için gerekli olan ön yeterlilik hakkını kazanmış ve ihale süreci kapsamında, teklif dosyasını 15 Nisan 2014 tarihinde ihale kurumuna vermiştir. Proje ile ilgili söz konusu somut gelişmeler Kamu Aydınlatma Platformu aracılığı ile paydaşlarımıza duyurulmuştur.

TANAP Doğalgaz İletim A.Ş., lideri olduğumuz konsorsiyum tarafından kendisine sunulan, ticari ve teknik bilgileri içeren teklif dosyamızı değerlendirmesini müteakiben, konsorsiyumumuza yaptığı tebligatla, proje kapsamında alımı yapılacak toplam çelik boru ihtiyacının yaklaşık % 30'unun konsorsiyumumuz tarafından karşılanmasına yönelik kararını bildirmiştir. Şirketimizin 1/3 oranında pay sahibi olduğu konsorsiyumun taraf olacağı kontrat, toplam 420 milyon USD (Nakliye dahil) tutarındadır. Proje çerçevesinde tedarik edilecek çelik boruların sevkiyatının 24 aylık bir süre içerisinde tamamlanması tahmin edilmekte olup, gerek Şirketimiz gerekse Türkiye ekonomisi açısında önemli bir yere sahip olan projenin zamanında tamamlanması için gerekli her türlü hassasiyet gösterilecektir."

Bu haber toplam 2521 defa okundu


YAZARLAR