Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP Projesinde Karamehmet Sürprizi!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP Projesinde Karamehmet Sürprizi!

TANAP Projesinde Karamehmet Sürprizi!
TANAP boru ihalesini kazanan şirketler arasında, Karamehmet'in yönetim kurulu başkanı olduğu Noksel de yer aldı.
21.10.2014 / 10:29

Enerjimagazin-TANAP boru ihalesini kazanan şirketler arasında, Turkcell'in ortaklarından Mehmet Emin Karamehmet'in yönetim kurulu başkanı olduğu Noksel de yer aldı.


TANAP’ın boru ihalesini kazanan şirketler Çinli Baosteel Europe GmbH, Borusan-Noksel-Erciyas konsorsiyumu, Tosçelik AŞ, Ümran Çelik-Emek Boru AŞ konsorsiyumu oldu.


Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, ihalenin sürprizi ise Borusan-Noksel-Erciyas konsorsiyumu oldu. 


Neşe Karanfil imzası taşıyan haberde, Noksel’in çoğunluk hissesinin Çukurova Grubu ile Nokia Corporation, Finnish Fund For Industrial Co. Ltd. ve Başarı Yatırımlar San. Ve Tic. AŞ’nin elinde olduğu belirtiliyor. 1987 yılında çelik boru imalatı yapmak için kurulan Noksel’in Yönetim Kurulu Başkanı ise Mehmet Emin Karamehmet. Çukurova Holding çatısı altındaki Noksel, İspanya'da bir çok altyapı yatırımını hayata geçiren bir firma.


Borusan’ın üçte bir pay sahibi olduğu konsorsiyum, projenin toplam çelik boru ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu karşılayacak. Konsorsiyumun kontratı toplam 420 milyon dolar değerinde.


TURKCELL DÜĞÜMÜ


Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Karamehmet ile ortakları TeliaSonera ve Rus Alfa, telekomünikasyon devi Turkcell'deki hisseler için yaklaşık dokuz yıldır uluslararası mahkemelerde kozlarını paylaşıyor.


Son olarak Temmuz ayında İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Turkcell’in dava konusu olan hisselerine ilişkin Çukurova ve Turkcell’in Rus ortağı Alfa Grubu’nun ödeme konusunda anlaştığını açıklamıştı. Çukurova, Turkcell hisseleri için 1.6 milyar dolarlık ödemeyi Alfa Grubu'na Ziraat Bankası aracılığı ile ödeyerek söz konusu hisseleri, Ziraat Bankası lehine rehin etmişti.

Bu haber toplam 2708 defa okundu


YAZARLAR