Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Kayıplarının Reçetesi Uzaktan Sayaç Okuma!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Kayıplarının Reçetesi Uzaktan Sayaç Okuma!

Enerji Kayıplarının Reçetesi Uzaktan Sayaç Okuma!
Akıllı sayaçlar artık kayıp ve kaçakların tespitinde kullanılacak.
23.10.2014 / 10:19

Enerjimagazin-Avea’nın CEO’su Erkan Akdemir, elektrik dağıtımında yaşanan kaçaklarının uzaktan sayaç okuma sistemi ile önleneceğini söyledi. Yeni sistem ile bazı yerlerde yüzde 80’i bulan kaçağın önü alınacak.


Cep operatörü Avea, özelleştirme süreci süren enerji sektörünün geleceğini masaya yatırmak adına “Enerji özelleştirmeleri ve iletişim altyapısının önemi” konulu toplantı düzenledi. Avea ev sahipliğinde, Kolin Grup CEO'su Cantekin Dinçerler ile Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun'un katılımıyla gerçekleşen toplantıda, enerjide dijitalleşmenin sektöre getirdiği ve getireceği katkılarla ilgili bilgiler paylaşıldı.

Avea CEO’su Akdemir, enerji ve teknoloji arasında işlenmesi gereken niş bir alan olduğunu ifade ederek, enerjiye odaklandıklarını söyledi.


Enerji sektörünün geleceğine ilişkin yaptıkları yatırımları değerlendiren Akdemir, “Kaçağın azaltılmasının çözümü sim kartlı uzaktan sayaç okuma sistemlerinden geçiyor. Elektrik sektörüne verdiğimiz hizmetlerin büyük bir bölümünü de OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) dediğimiz, uzaktan otomatik sayaç okuma sistemleri oluşturuyor. Uzaktan takiple şirketler kayıp Kaçak düşürürken cari açığın azaltılmasına da katkı sağlıyorlar. Enerji kayıplarının reçetesi uzaktan sayaç okuma. M2M’de İGDAŞ, Boğaziçi Elektrik, OMV gibi alanının en büyükler oyuncuları Avea’yı tercih ediyor” dedi.


“2015’te yapılacak tam serbestlik düzenlemesiyle tüm aboneler kendi elektrik dağıtım şirketlerini kendileri seçerek, sayaçlarını o şirkete taşıyabilecek. Bu gelişme rekabeti başka boyuta taşıyacak. Bu noktada enerji bizim en güçlü olduğumuz alanlardan biri” diyen Akdemir, bu konudaki iddiasını şöyle ortaya koydu:


Enerji Kayıplarının Reçetesi Uzaktan Sayaç Okuma


“GSM sektöründe 9 çeyrektir numara taşımanın lideriyiz. Yani elektrik dağıtımındaki bu yeni dönem, bizim tecrübelerimizle oldukça örtüşüyor. Enerji Kayıplarının Reçetesi İse Uzaktan Sayaç Okuma. Yani bir başka uzmanlık alanımız olan M2M (makineden makineye iletişim).”


Kolin Grup CEO’su Cantekin Dinçerler, “Telekom operatörleriyle en yaygın ortak işbirliği alanımız sayaç okuma. Tüketim bilgisi, faturalar ve kâr, zarar sayaçta bittiği için bu konunun çok kritik bir önemi var. Bunun bir sonraki aşaması sayacın evin içine konması ve evdeki cihazlarla sürekli haberleşmesi” dedi.


Dinçerler, Türkiye’de değişecek 30 milyon sayacın 10 milyar TL’lik maliyet anlamına geldiğini belirterek, “Bunu tek başımıza yapmamız mümkün değil. İskandinavlar dönüşümü operatörlerle birlikte yapıyor” dedi.


Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun ise enerji sektöründeki rekabette iki faktörün belirleyici olduğunu söyledi. Uygun, şu değerlendirmeyi yaptı: "Sektörümüzde fiyat ve müşteri memnuniyeti rekabette en belirleyici iki kriter. Perakendedeki liberalleşme süreciyle beraber teknolojiyi daha iyi kullanan şirketler, rekabette de öne çıkacak. Tıpkı 2008'de yürürlüğe giren konulan GSM numara taşıma uygulamasında olduğu gibi, kullanıcılar hizmet almak istedikleri tedarikçileri kendileri seçebilecek. GSM şirketlerinin de, tıpkı bizim gibi yönettiği bir müşteri kitlesi var. Birbirimizin müşteri portföyüne ulaşabileceğimiz farklı ve ortak pazarlama çalışmalarıyla yeni işbirliği alanları oluşturmaya başladık. Perakendedeki liberalleşmeyle birlikte 2016'da çapraz satış modelleri ve ortak pazarlama yaklaşımlarıyla müşteri kazanımını daha da artıracak çalışmalara imza atabileceğiz."

Bu haber toplam 4738 defa okundu
YORUMLAR
yusuf islam: 
"nasıl yani"
Üşenmedim oturdum hepsini okudum. uzaktan okuma kayıp ve kaçağı azaltır diye bir yorum yapılamaz. Ancak ; anlık olarak tüm abonelerin okunması ile kayıp kaçağın net rakamlarına ulaşılıp önemli bir veri elde edilir. Bu kadar.
22.10.2014 / 08:47
Guest: 
"Daha çok öğreneceğin var"
“2015’te yapılacak tam serbestlik düzenlemesiyle tüm aboneler kendi elektrik dağıtım şirketlerini kendileri seçerek, sayaçlarını o şirkete taşıyabilecek. Bu gelişme rekabeti başka boyuta taşıyacak. Böyle bir sey yok tabiki , dağıtım şirketi seçme diye bişey yok, tedarikçini değiştirirsin amenna. Bunu söyleyen birinin olaylardan bihaber olduğu da aşikardır ki , kaldıki uzaktan okuma yapacak. Hem Türkiye Sartlarında OSOS kaçağı azaltmaz aksine , sahaya gidilmediği her an kaçak hat riski artar. Böyle biline..
21.10.2014 / 17:25


YAZARLAR