Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akfel Zirveyi Hedefliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akfel Zirveyi Hedefliyor

Akfel Zirveyi Hedefliyor
Akfel Endüstri bölge piyasalarında zirveyi hedefliyor.
31.10.2014 / 18:30

Enerjimagazin-Grup şirketlerini Akfel Holding çatısı altında yeniden yapılandıran Akfel'de en büyük değişiklik, grubun doğalgaz ve petrol ekipmanları üreten şirketi Akfel Endüstri'de gerçekleştiriliyor. Önce Belçikalı i-Systems'in çoğunluk hissesini satın alan Akfel Endüstri, ardından da Yunan vana üreticisi Enimex ile Türkiye'de ortak bir şirket kurdu. Akfel Endüstri, üretim tesislerini Ekim sonunda Gebze'deki 10 bin metrekare alana kurulu yeni fabrikasına taşıyor.

Önümüzdeki yıl sektördeki 20. yılını kutlayacak Akfel Holding, geçen yılki yapılanmasının ardından özellikle doğalgaz - petrol iletim ve dağıtım şebekelerinde kullanılan ürün ve sistemler alanında zirveyi hedefliyor. 2013 yılında grup şirketlerini Akfel Holding çatısı altında yeniden yapılandıran Akfel'de en büyük değişim, grubun üretim şirketi Akfel Endüstri'de oldu. 2013 yılında Belçika'nın önde gelen petrol ekipmanı üreticisi ve mühendislik hizmetleri sağlayıcısı i-Systems'ın çoğunluk hissesini satın alan Akfel Endüstri, yine aynı yıl Avrupa'nın önemli vana üreticilerinden Yunan Enimex ile de ortak bir şirket kurdu.

İ-Systems'in hidrokarbon ürünleri alanındaki ekipman üretimi ve mühendislik birikimini, Akfel'in deneyimleriyle birleştiren yeni oluşum, Akfel Endüstri'yi bu segmentin önemli oyuncularından biri konumuna getirdi. Akfel Endüstri'nin Belçikalı şirketin çoğunluk hisselerini almasıyla kurulan ortaklık, aynı zamanda i-Systems'in faaliyet gösterdiği pazarlara Akfel'in taahhüt başta olmak üzere entegre hizmetler sunmasına da zemin oluşturacak. Yeni oluşum, mühendislik ve entegrasyon kabiliyetlerinii-Systems'ın Belçika'daki ve Akfel'in Gebze'deki tesislerinde sürdürecek.


Akfel Endüsti'nin Avrupa yatırımlarının önemli bir ayağını oluşturan i-Systems ortaklığı ile ilgili bilgiler veren Akfel Endüstri Yönetim Kurulu Üyesi Mübin Karagöz, i-Systems'in petrol endüstrisinin kalbi konumundaki Orta Doğu'da ve körfez ülkelerinde oldukça güçlü konumda olduğunu söyledi. Mübin Karagöz, Akfel'in 20 yıla yaklaşan mühendislik tecrübesini, Avrupa mühendisliği ile birleştirerek dünya petrol ve gaz endüstrisi adına değer üreteceklerini de belirtti.

Akfel Endüstri'nin geçen yıl Avrupa'da gerçekleştirdiği yatırımlardan biri de üretim tesisleri Yunanistan'da bulunan Enimex ile gerçekleştirdiği ortaklık oldu. Akfel gibi geçmişi 20 yıla dayanan Enimex ile Türkiye'de eşit hisse oranlı yeni bir şirket kuran Akfel Endüstri, iç ve dış pazarlara yönelik ürünlerin önemli bir bölümünü Akfel Endüstri'nin Gebze'deki fabrikasında üretecek.

Akfel Holding şirketlerinden Akfel Petrol ve Doğalgaz Mühendislik A.Ş. uluslararası piyasalardaki faaliyetlerini belirgin şekilde arttırıyor. Bugüne kadar boru hattı yapımı başta olmak üzere petrol ve gaz tesisi projelerinde taahhüt hizmetleri veren Akfel , Siemens, TAQA, Socar, Sonatrach, Botaş, Gama ve Çalık gibi uluslararası arenada iş yapan EPC firmalarına da hizmet veriyor.
St. Petersburg Fuarı (3).JPG görüntüleniyor


Avrupa Pazarına Yatırım Devam Edecek

Gaz ve petrol ekipmanları alanında birleşme ve satın almalarla dikey entegre bir yapıya kavuşan Akfel Endüstri'nin Yönetim Kurulu Üyesi Mübin Karagöz, Yunan Enimex ile Türkiye'de kurdukları şirketin, sektördeki yerli katkı oranını ve istihdamı arttıracağını belirtti.

Türkiye'nin hinterlandı konumundaki Kafkasya, Hazar, Batı Asya ülkeleri ile birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı öncelikli pazarlar olarak belirlediklerini kaydeden Karagöz, Akfel Endüstri'nin yatırımlarının devam edeceğini de belirtti. Mübin Karagöz, Almanya'da ve İtalya'da sektörel ürün ve hizmet üreten şirketlere de yatırım yapmak üzere bir dizi görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Gebze'deki Yeni Fabrika Bu Ay Açılıyor

Akfel Endüstri, İstanbul'daki üretim tesislerini Gebze OSB'de yapımı tamamlanan 10 bin metrekare alana kurulu yeni fabrikasına taşıyor. Petrol-gaz iletim ve dağıtım şebekelerinde kullanılan ürün ve sistemleri en yüksek teknolojiyle üretecek şekilde dizayn edilen fabrika bünyesinde, ArGe merkezi ve bir eğitim akademisi de bulunacak. Akfel Endüstri'nin bu ay içerisinde işletmeye alınacak fabrikası ile ilgil bilgiler veren Yönetim Kurulu Üyesi Mübin Karagöz "Burada özellikle doğalgaz ve petrol ölçüm-kontrol sistemleri ve ekipmanlarını üreteceğiz. Petrol ve gaz boru hatlarında kullanılan vanalar, basınçlı kaplar, endüstriyel ve evsel doğalgaz regülatörleri ve sayaçları ana ürün portföyümüzü oluşturacak." dedi.

Akfel Endüstri'den Rusya Doğalgaz Pazarına Çıkarma

Akfel Endüstri, 7-10 Ekim tarihleri arasında St. Petersburg'da düzenlenen 4. Uluslararası Gaz Forumu kapsamındaki fuara standlı katılan tek Türk firması oldu. Gazprom ve 20'ye yakın iştiraki başta olmak üzere Rus doğalgaz piyasasında faaliyet gösteren 300'e yakın firmanın katıldığı fuarda doğalgaz ve petrol ekipmanlarını sergileyen Akfel Endüstri'nin standı, fuarda ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği standlardan biri oldu.

Akfel Endüstri, 1-5 Haziran 2015'de Paris'te düzenlenecek olan Dünya Gaz Konferansı'nda (WGC Paris 2015) Türkiye'nin bayrağını dalgalandıracak olup sektöre sunduğu ürün ve hizmetleri kuruluşunun 20.yılında global pazarla ulaştırma hedefine ilerlemektedir.


Bu haber toplam 4004 defa okundu


YAZARLAR