Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaz Depolama Yatırımları Teşvik Edilmeli!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaz Depolama Yatırımları Teşvik Edilmeli!

Doğalgaz Depolama Yatırımları Teşvik Edilmeli!
GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, "Doğalgaz Depolama Yatırımları Teşvik Edilmeli" dedi.
04.11.2014 / 20:39

Enerjimagazin-Türkiye’nin günlük doğalgaz tüketiminin 190 milyon metreküpü geçtiği sürenin bir haftayı geçmesi halinde doğalgaz sisteminde sorunlar yaşandığına dikkat çeken GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, çözüm için yeraltı doğalgaz depolarının yapımını önerdi ve bu yatırımların teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.


30-31 Ekim 2014 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Türkiye Uluslararası Yeraltı Doğalgaz Depolama Konferansı’nda konuşan Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, doğalgaz arz güvenliği ve depolama yatırımları ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin ihtiyacı olan yeraltı doğalgaz depo yatırımlarının özel sektör eliyle yapılabilmesi için öncelikle doğalgaz deposu kavramına bakış açısının değişmesi gerektiğini söyleyen Arslan; “Depoya sadece sistemi dengeleme için gerekli bir tesis gözüyle bakılmamalı. Bu tesislere özel sektörün yatırım yapmasını sağlamak için ticari bakış açısı gerekiyor” dedi.


Bilkent Otel’de düzenlenen konferansın “Doğalgaz Arz Güvenliği ve Yeraltı Doğalgaz Depolama İlişkisi” konulu panelinde konuşan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, her yıl günlük pik tüketimin yaklaşık 15 milyon metreküp arttığını açıkladı. Bu yıl, yaklaşan kış ayları içerisinde günlük 225 milyon metreküpe yakın pik tüketim beklendiğini, günlük tüketimin ise 190 milyon metreküpün üzerine çıktığı sürenin bir haftayı geçmesi halinde, doğalgaz sisteminde sorun yaşanmaya başlandığı kaydetti.


Talep yönetimine katılan tüketicilere prim verilmeli


Konuşmasında, GAZBİR’in de üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Gaz Birliği, Eurogas’ın istatistiklerinden de bahseden Yaşar Arslan, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük beşinci doğalgaz pazarına sahip olmasına karşın, yeraltı doğalgaz depolama kapasitesi sıralamasında 11’inci sırada yer aldığını belirtti. Avrupa ile elektrik konusunda olan alışverişin doğalgazda da sağlanması gerektiğine dikkat çeken GAZBİR Başkanı Arslan, Avrupa’daki mevcut 142 adet doğalgaz deposunun imkânlarının Türkiye için de kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 2023 hedeflerinin ilave günlük 100 milyon metreküp pik yük getireceğini ifade eden Arslan, bu yükün sadece depolama ile karşılanamayacağını, mutlaka ülke giriş-çıkış kapasitelerinin artırılması için de yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Doğalgaz yakıtlı verimsiz elektrik üretim santrallerinin çalıştırılmamasını da öneren Arslan, kesinti ve kısıntı prosedürlerinden etkilenen elektrik üreticilerine ve talep yönetimine katılan tüketicilere prim verilmesi gerektiğine de dikkat çekti. Enerji tasarrufunun konut tüketicilerine öğretilmesi gerektiğine de değinen GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, dağıtım şirketlerine talep yönetimi için mevzuat düzenlemesi yapılması gerektiğini de vurguladı.


Bu haber toplam 1570 defa okundu


YAZARLAR