Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgazın Müzakerelerde Konuşulması Söz Konusu Değil!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgazın Müzakerelerde Konuşulması Söz Konusu Değil!

Doğalgazın Müzakerelerde Konuşulması Söz Konusu Değil!
Güney Kıbrıs Yönetimi: Doğalgazın müzakerelerde konuşulması söz konusu değil
09.11.2014 / 23:05

Enerjimagazin-Güney Kıbrıs Yönetimi, doğal gaz konusunun üzakerelerde ele alınmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Cihan'ın haberine göre, Güney Kıbrıs Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis, dün devlet radyosu RIK’e yaptığı özel açıklamada, doğal gaz konusunun müzakerelerde ele alınmasının sözkonusu olmadığını ifade etti.

Hükümetin, Amerikalılardan hidrokarbon konusunun Kıbrıs sorununun görüşülmesi çerçevesinde ele alınmasının baskı veya teşvik gördüğü şeklindeki bir soru üzerine, Hristodulidis, böylesi bir konuda bazı kişilerden baskı görmediklerini söyledi.

Hristodulidis, gerek Türk yetkililerinin, gerekse konuya ilgi duyan başka kişilerin kamuoyu önünde yapmış olduklarını açıklamaları takip ettiklerini belirtti ve hidrokarbon konusunun, ayrı bir konu olarak müzakere masasında ele alınmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti doğal kaynaklarınınki müzakereler içerisinde her zaman görüş birliğidir- merkezi hükümete aittir ve çözümden sonra da belirli kriterlerle gereksinimler temelinde dağıtılacaktır." dedi.

Hristodulidis, açıklamasında ayrıca Kıbrıs sorunuyla meşgul olan bir kişinin müzakerelerde, bunca yıldır ne görüşüldüğünü gördüğünü, her zaman için en kolay ve çabuk görüş birliğinin, devletin doğal kaynaklar konusunun merkezi hükümete aittir olgusu olduğunu da ifade etti.

Güney Kıbrıs Yönetimi sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enerji İşleri Koordinatörü ve Özel Temsilci Vekili Amos J. Hochstein’in da Güney Kıbrıs’ı çok sık ziyaret ettiğini ve çoğu kez gelişinin kamuoyuyla paylaşılmadığını söyledi.

Hristodulidis, bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin kendi arzularının ötesinde, gerek ABD, gerekse AB?nin de bu konuya olumlu yaklaştığını belirtti.

Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis da ABD?nin, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakere masasına Doğalgaz konusunu koymak istediği şeklindeki bilgilerin sorulması üzerine

kesinlikle hayır cevabı verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enerji İşleri Koordinatörü ve Özel Temsilci Vekili Amos J. Hochstein ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Lakkotripis, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmeler konusunun tamamen ayrı bir konu olduğunu ve enerji konularıyla alakalı olmadığını açıkça ifade ettiklerini belirtti.

Lakkotripis, Doğal zenginlik konusu, mutlak bir şekilde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetkisindedir ve öyle de kalacak ifadesini kullandı.

Amerikalıların, gerilimin azaltılması yönteminin bulunması konusunu ortaya koyduklarını belirten Lakkotripis, kendi cevaplarının ise "Bu yöntemlerin bulunması ve 'Türk meydan okumalarından başka bir şey olmayan' bu gerilimin nedeninin ela alınması" şeklinde olduğunu söyledi.

Bu haber toplam 1608 defa okundu


YAZARLAR