Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - VAN'ın Güneşi Türkiye’nin Enerjisi Olsun
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

VAN'ın Güneşi Türkiye’nin Enerjisi Olsun

VAN'ın Güneşi Türkiye’nin Enerjisi Olsun
VEDAŞ Erciş İşletme Müdürü Mehmet Sait DURAK, “VAN ve CİVARI’nın Güneşi Türkiye’nin Enerjisi Olsun” başlıklı bir makale kaleme aldı.
15.11.2014 / 11:56

Enerjimagazin-Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş (VEDAŞ) Erciş İşletme Müdürü Mehmet Sait DURAK, “VAN ve CİVARI’nın Güneşi Türkiye’nin Enerjisi Olsun” başlıklı bir makale kaleme aldı.


Durak, makalesinde aşağıdaki ifadelere yer verdi:


Enerji; bugün dünyanın kargaşa, karmaşa ve savaşlarının başlıca sebebidir. Dünyanın enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu, neredeyse %100’üne yakını fosil kaynaklardan elde edilmektedir. Petrol, kömür, doğalgaz, vb fosil yakıtların her birinin bir ömrünün olduğu ve bir gün mutlaka tükeneceği herkesçe bilinmektedir. Onun için mutlak surette Dünya; enerji ihtiyacını giderecek, çevremizi ve doğal dengeyi mahveden bu fosil yakıtlardan kurtulmamıza vesile olacak başka enerji kaynaklarına yönelmelidir.


Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye de öyle bir enerji kaynağına yönelmeli ki;


Enerji bağımlılığı ve cari açığa çözüm olsun,


Yüksek istihdam sağlasın,


Halkın ucuz elektrik enerjisi kullanımına olanak sağlasın,


Kalkınmaya katkısı olsun,


Bölgesel geri kalmışlığa çare olsun,


Tüm bunlara aynı anda çözüm olabilecek tek enerji kaynağı GÜNEŞ’tir...


Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından bir çok ülkeye göre şanslı bir durumdadır. VAN ve CİVARI bölgesi ise Türkiye’deki bölgeler içerisinde en şanslı bölgedir.


Yapılan bilimsel araştırma ve ölçümler neticesinde Van ve Çevre İller güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli en yüksek ve en ideal olan bölgedir.  Bu bölgede hem güneşlenme süresi çok uzun, hem de güneşin global radyasyon değeri çok zengin olan bir bölgedir. Güneş enerjisi santrallerinde elektrik üretimini etkileyen faktörler sadece güneşlenme süresi ve radyasyon değerleri değildir. Santralin kurulum yerinin seçimi, maliyet ve güç üretim verimliliği açısından çok önemlidir. Kurulum yeri seçilirken radyasyon değerleri ve güneşlenme süresine ek olarak iklim, rüzgar hızı, bulutlanma miktarı, gölgelendirme etkisi (etrafta ağaç, bina vb. bulunmaması), arazinin eğimi (eğim olmaması ve güneye eğimli olması), trafo merkezine yakın olması, ulaşılabilir olması vb. gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Rakım arttıkça sisteme gelen radyasyon miktarı artmakta, dolayısıyla sistemin verimi artmaktadır.


Tüm bu teknik veriler göz önünde bulundurulduğunda VAN ve CİVARI güneş enerjisi santrali(GES) kurulması bakımından Türkiye’nin mükemmeliyet merkezidir. Ancak maalesef henüz hakkettiği sayıda yatırımcı tarafından keşfedilmediği görülmektedir. GES (güneş enerji santralleri) yatırımları için en doğru yatırım bölgesinin VAN ve CİVARI olduğu konusunda yeterince bir tanıtım çalışması yapılmalıdır. VAN ve CİVARI güneşinin önemi yeterince bilindiğinde Türkiye’nin enerji ihtiyacına çare olacaktır.


Mehmet Sait DURAK


Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş Erciş İşletme Müdürü


Bu haber toplam 2687 defa okundu


YAZARLAR