Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Borsası (EPİAŞ) 2015 Ocak Ayında Kurulacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Borsası (EPİAŞ) 2015 Ocak Ayında Kurulacak

Enerji Borsası (EPİAŞ) 2015 Ocak Ayında Kurulacak
EPDK Başkanı Yılmaz, "2015 Ocak ayı itibarıyla EPİAŞ'ın kuruluş işleminin tamamlanmasını öngörüyoruz" dedi.
23.11.2014 / 14:03

Enerjimagazin-EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz "2015 Ocak ayı itibarıyla ticaret siciline kaydı sonrasında EPİAŞ'ın kuruluş işleminin tamamlanmasını öngörüyoruz" dedi.


EPİAŞ’ın kuruluşuna ilişkin süreçte gelinen noktayı değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “2015 Ocak ayı itibariyle ticaret siciline kaydı sonrasında EPİAŞ’ın kuruluş işleminin tamamlanmasını öngörüyoruz” dedi.

Yılmaz, EPİAŞ’a ortaklığın, sağlıklı işleyen bir piyasada güvenilir fiyat oluşumunu sağlamak üzere piyasanın geleceğini güvence altına alan bir yatırım olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

EPİAŞ pay sahipliğinin şirketlerin marka değerlerine de katkı sağlayacağına dikkat çeken Mustafa YILMAZ, gelişmiş ve likiditesi yüksek bir piyasanın başarılı bir şekilde işletilmesi, tüm piyasa oyuncuları için riskleri yönetmek adına kritik önem taşımakta olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizerek, EPİAŞ’a ortaklığın da bu doğrultuda değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yapılan açıklamada EPİAŞ süreciyle ilgili yaşanan gelişmeler ise şu şekilde özetlendi: "Bilindiği üzere, 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun (Kanun) Piyasa işletim faaliyeti ve Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ)’ın kuruluşu başlıklı 11 inci maddesinin 2 nci fıkrası hükmü uyarınca EPİAŞ Esas Sözleşmesi ve EPİAŞ Teşkilat Yapısı ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik hazırlanmıştır. Esas Sözleşmeye uyarınca  Şirket’in sermayesi 61.572.770 TL’dir (Altmışbirmilyonbeşyüzyetmişikibinyediyüzyetmiş Türk Lirası). Şirket’ in sermayesi, her biri 1 TL (Bir Türk Lirası) itibari değerde 61.572.770 adet paya bölünmüştür. 

Sermayeyi temsil eden bu paylar (A), (B) ve (C) Grup paylara bölünmüş olup, bunların pay sahipleri arasındaki dağılımı aşağıdaki tabloda verilmiştir.
EPİAŞ'da C grubu pay sahibi olabilecek Piyasa Katılımcılarına yönelik çağrı 01.07.2014 29.08.2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu zaman aralığında Kurumumuza yapılan başvurular değerlendirilmiş, EPİAŞ’da C grubu pay sahibi olacak tüzel kişiler ile bu tüzel kişilerin sahip olabilecekleri pay adetleri ve sermaye tutarları belirlenmiştir. 109 adet lisanlı tüzel kişiler pay sahibi olma hakkını kazanmıştır. Sahip olunabilecek minimum pay adeti 50.000 adet olurken, maksimum pay adeti 412.408 adet olarak belirlenmiştir. Pay sahipleri ile sahip olunacak pay miktarları Kurum internet sayfasından duyurulacaktır. Bundan sonra izlenecek süreç şu şekilde gerçekleşecektir. 

Pay sahibi olma hakkına sahip olan başvuru sahipleri ödeyecekleri sermaye tutarlarını Kurumca belirlenen banka hesabına yatıracaklar, 

Tüm pay sahiplerince imzalanmış EPİAŞ Esas Sözleşmesi Ticaret Sicil Müdürlüğüne sunulacak, Tescil ile EPİAŞ kurulmuş olacaktır.

Verilen süre içerisinde belirtilen tutarda sermaye miktarını yatırmayan C grubu başvuru sahipleri EPİAŞ’ın kuruluşunda sermayedar olarak yer alamayacaklar, alınmayan tutarlara karşılık gelen paylar, nominal bedel üzerinden C Grubu pay olarak Borsa İstanbul A.Ş. sermayesine ilave edilecektir."


Bu haber toplam 4105 defa okundu


YAZARLAR