Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye Avrupa Enerji Birliği Projesinde Kilit Ülke
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye Avrupa Enerji Birliği Projesinde Kilit Ülke

Türkiye Avrupa Enerji Birliği Projesinde Kilit Ülke
Obama’nın eski danışmanı Jones, “Avrupa Enerji Birliği Projesinde kilit ülke Türkiye” dedi.
27.11.2014 / 14:03

Enerjimagazin-Parasal ve siyasi birlik projesinin ardından Avrupa enerji alanında da birliğe hazırlanıyor. Projenin fikir babası ABD ise Türkiye’yi de birliğin merkezine koyuyor.


Batı’nın Rusya ile Ukrayna geriliminde enerjinin en önemli pazarlık aracı olması, AB ve ABD’yi Rusya’ya enerji bağımlılığına karşı  alternatif yollar aramaya itti. ABD ve AB, parasal ve siyasal birliği oturtan Avrupa’yı enerjide de birleştirmeye hazırlanıyor. Obama’nın eski danışmanı Jones, “Projede kilit ülke Türkiye” dedi.


ABD Başkanı Barack Obama’nın bir önceki dönem ulusal güvenlik danışmanlığını yapan James Jones, bu yıl 6’ncı kez İstanbul’da düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde soruları yanıtladı. Parasal ve siyasi birlik projesinin ardından Avrupa’nın enerji alanında da birlik projesine değinen Jones, ’Avrupa’yı tamamlamak’adlı bir raporu da yayımladı. Avrupa Birliği ile ABD’nin ortak projesi olan Avrupa Enerji Birliği’nin dünya için stratejik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Jones, Türkiye’nin bu projede en kritik rolü oynayacağını belirtti.

Kuzey’den güneye

Jones, “Türkiye, bu projenin son derece önemli bir ayağını oluşturuyor. Türkiye, stratejik pozisyonu gereği Avrupa’nın Enerji Birliği’nde kilit rolde diyebiliriz. Kuzey’den güneye doğudan batıya doğru geçiş rotasına sahip tek yer Türkiye. Ayrıca Türkiye’nin enerji bağımsızlığında kaynaklarını dağıtma hedefi de var. Bu nedenle Türkiye için de oldukça önemli bir proje” dedi. Avrupa Birliği, Ekim 2014’te Kuzey-Güney Koridoru gibi birçok enerji projesini kritik altyapı projeleri olarak belirledi.

Zirvede konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, cari açık konusunda atılması gereken adımları değerlendirerek, “Türkiye enerji kaynaklarını çeşitlendirmeli, yenilebilirin payını artırmalı, sonsuza dek petrol fiyatlarındaki gerilemeye umut bağlayamayız” şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, “Kıbrıs’ın etrafındaki doğal kaynakların her zerresinde KKTC’de yaşayan bireylerin hakkı var. Bu haklardan bir adım geriye gitmemiz düşünülemez” dedi.


yeniçağ

Bu haber toplam 2113 defa okundu


YAZARLAR