Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akkuyu Planlanan Tarihte Tamamlanacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akkuyu Planlanan Tarihte Tamamlanacak

Akkuyu Planlanan Tarihte Tamamlanacak
Akkuyu'nun planlanan tarihte tamamlanması için tüm çaba harcanacak
28.11.2014 / 11:23

Enerjimagazin- Başkent Moskova’da bugün düzenlenen Rus-Türk Hükümetlararası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu Toplantısı’na katılan Rus ve Türk heyetleri, Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu’nun inşaatının planlanan tarihte tamamlanması adına gereken tüm çabaların sarf edilmesi konusunda mutabakata vardı.


Projeyi üstlenen Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte olan inşaat projesinin planlanan tarihinde olası bir gecikmenin yaşanmaması için şantiye alanına ait teknik parametreleri içerir nihai rapor bu ayın sonuna; santralin ön güvenlik raporu ise 2015’in Mart ayına kadar Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na teslim edilecek.


Akkuyu Nükleer A.Ş. santralin imarı planı ve ÇED raporlarının tamamlanması süreçleri ile ilgili olası gecikmeleri engellemek adına da gereken tüm çalışmaları olağanüstü bir çaba ile sürdürüyor.


Santralin kurulması için yürütülen proje faaliyetlerinde kullanılan ekipman ve hizmetlerin üretimi alanında Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu Nükleer A.Ş arasındaki işbirliğinden övgü ile bahsedilen toplantıda Akkuyu’nun Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak olmasının tarihi bir önem arz ettiği de önemle vurgulandı.


Bilindiği üzere Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu’nun yapım projesi Rus devlet şirketi Rosatom’a ait.


ruvr.ru

Bu haber toplam 1706 defa okundu


YAZARLAR