Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaza İndirim Müjdesi!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaza İndirim Müjdesi!

Doğalgaza İndirim Müjdesi!
Putin: 1 Ocak 2015 itibariyle doğalgaz fiyatı yüzde 6 indirilecek.
03.12.2014 / 00:04

Enerjimagazin-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eş başkanlığında, Türkiye Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin 5. Toplantısı yapıldı. İki lider anlaşmaların imza töreninden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Rus Devlet Başkanı Putin görüşmelerin, "yapıcı, şeffaf, dostane ve verimli" olduğunu söyledi. 


Putin, beklenen doğalgaz indirimiyle ilgili açıklamayı burada yaptı. Rus lider, "1 Ocak itibariyle doğalgaz fiyatı yüzde 6 indirilecek. Daha sonra da bu rakam artabilir. Ortaklarımızla nasıl işbirliği yapacağımıza da bağlı" dedi. Ayrıca, Türkiye’nin talebiyle 3 milyar metreküp ek doğalgaz sağlayacaklarını da ifade etti.


100 Milyar Dolarlık Hedef


Bu görüşme iki ülke arasındaki ticaret ve enerji işbirliğini de artırmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Putin'e göre, bu zor ama gerçekleştirilebilir bir hedef.


Erdoğan, yaklaşık 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santrali yatırımıyla ilgili değerlendirmeler yaptıklarını da belirtti. Putin de bu projeyle ilgili endişelere değinerek, "Güvenlik konusunda kimsenin şüphesi olmasın" dedi.


Türkiye ile ticaret ve enerji hacminin artacağını ifade eden Putin, "Türkiye’nin enerji ihtiyaçları için her türlü sevkiyatı artırmaya hazırız. Gazprom'un Mavi Akım Boru Hattı'nın kapasitesini artırması için mutabık kaldık" dedi.


"Avrupa İstemiyorsa Bu Gaza Ulaşamayacak"


Putin’e, ilk önce AB ve NATO üyesi Bulgaristan, ardından da Sırbistan ile “Güney Akım” adı verilen Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak boru hattının kaderi de soruldu. Putin’in cevabı şöyle oldu:


“Avrupa bu konuyu gerçekleştirmek istemiyorsa demek ki bu proje gerçekleştirilemeyecek. Biz enerji kaynaklarımızı dünyanın farklı bölgelerine yönlendireceğiz. Avrupa bu gaza ulaşamayacak. Biz böyle bir tutumun Avrupa’nın iktisadi çıkarlarına uygun olmayacağını düşünüyoruz. Ama ne yapalım karar onların. Biz yatırım yapacağız, Bulgaristan’da duracak mı? Demek ki biz bu projeyi gerçekleştiremeyeceğiz.”

Bu haber toplam 1620 defa okundu


YAZARLAR