Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Eroğlu: "Rumların Doğalgazı Kıbrıslı Türklerle Paylaşma Niyeti Yok"
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Eroğlu: "Rumların Doğalgazı Kıbrıslı Türklerle Paylaşma Niyeti Yok"

Eroğlu:
Eroğlu: "Rumların Doğalgazı Kıbrıslı Türklerle Paylaşma Niyeti Yok"
07.03.2013 / 23:00


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sonuç alıcı şekilde görüşme sürecinin devamından yana olduğunu, belirli bir takvimle kalıcı, adil, yaşayabilir, Kıbrıs’ta var olan gerçeklere dayalı bir anlaşmaya varılması noktasına gelinmesi gerektiğini söyledi.

Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın denizde doğalgaz ve petrol bulduğunu ama bunu Kıbrıslı Türklerle paylaşma niyetinde olmadığını da kaydetti.

Güney Kıbrıs’ta Nikos Anastasiades’in yeni Başkan olarak seçildiğini hatırlatan Eroğlu, Anastasiades’i arayarak kutladığını ve samimi bir şekilde çözüme hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Eroğlu, İstanbul temasları çerçevesinde Rize Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın kokteylinde yaptığı konuşmada, 11 Mart’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Ada’ya gelip kendisi ve Rum liderle görüşeceğini de söyledi.

“HENÜZ İSTENEN NOKTADA DEĞİLİZ”

“Devletimiz var ve devletimizi Anavatan Türkiye’nin de desteği ile yaşatmak ve yüceltmek kararındayız ama dünya gerçeği görmeli; kim uzlaşma istiyor, kim istemiyor anlamalı ve bize haksızlık yapmaktan vazgeçmelidir” diyen Eroğlu, ekonomik sıkıntıların da olduğunu,

üniversitelerin öğrenci sayısını artırması ve turizmde bazı yatırımlar olmasına rağmen henüz istenen noktaya gelinmediğini ifade etti.

Anavatan Türkiye’den daha fazla yatırımcı beklendiğini söyleyen Eroğlu, Türkiye’den KKTC’ye deniz altından borularla su götürülmesi projesiyle birlikte yeni imkanların doğmasını ve projenin KKTC’nin gelişmesi ile bölge barışına katkı yapmasını diledi.

“PAYLAŞMA NİYETİNDE DEĞİLLER... DEĞERLENDİRMEYE BİLE ALMADILAR”

“Güney Kıbrıs denizde doğalgaz ve petrol buldu ama bunu bizimle paylaşmak niyetinde değil” diyen Eroğlu, Rumların Türk tarafının petrol ve doğal gazın Kuzey Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye taşınması ve pazarlanmasının kolaylaşması önerisini değerlendirmeye bile almadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşme sürecinden ve Rumların tutumundan çok umutlu olmadığını da ekledi.

Rizelilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade eden Eroğlu, Vakfın yöneticilerini çalışmalarından dolayı kutlayarak başarılarının devamını diledi. 


Bu haber toplam 1727 defa okundu


YAZARLAR