Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Güney Akım Projesi İptal Edildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güney Akım Projesi İptal Edildi

Güney Akım Projesi İptal Edildi
Rusya Güney Akım'ı maliyet nedeni ile iptal etti.
03.12.2014 / 12:17

Enerjimagazin-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinde Güney Akım doğalgaz boru hattı projesini iptal ettiklerini açıklaması sürpriz oldu.Interfax’a konuşan AB enerji kaynakları, projenin iptal gerekçesinin maliyet olduğunu iddia etti.

Cihan'ın haberine göre, hidrokarbon ürünlere talebin azaldığı ekonomik durgunluk sürecinde Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatının yapılmasının ekonomik olarak imkansız olduğuna değinen kaynak, Bulgaristan’ın kendi ekonomik sahasından boru hattının geçişine izin vermemesinin gerekçe olarak kullanıldığını belirtti.

Gazprom açısından fiyatların düştüğü bir dönemde bu kadar maliyetli bir projenin inşasının mümkün olmadığına değinen kaynak, “AB hiçbir zaman Güney Akım’a karşı olduğunu açıklamadı. Her zaman Avrupa’da enerji alanında yapılacak çalışmaların Üçüncü Enerji Paketine uygun olması istendi. Aynen Rusya’da faaliyet yapan Avrupalı enerji şirketlerinin Rusya yasalarına uyduğu gibi” ifadelerini kullandı.

Güney Akım’ın iptalinin Avrupa'da enerji tedariki açısından sorun oluşturabileceği ile ilgili soruya yanıt veren kaynak, “Avrupa’nın doğalgaz tedariki açısından sorunu yok” değerlendirmesinde bulundu.

Güney Akım doğalgaz boru hattı, Rusya?nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kenti yakınlarından Karadeniz’e inmesi, Türkiye ekonomik sahasından geçerek Bulgaristan’a ulaştırılması planlanıyordu. Güney Akım için kurulan şirkete Rus şirketi OAO Gazprom (yüzde 50 hisse), İtalyan şirketi Eni S.p.A. (yüzde 20 hisse), Fransız enerji şirketi EDF ve Alman BASF Grubu’na ait Wintershall Holding GmbH (yüzde 15’er hisse) ile ortak olmuştu. 63 milyar metreküp kapasiteye ulaşması planlanan hattın toplam maliyetinin 16 milyar doları bulması bekleniyordu.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, AB’nin her zaman doğalgaz alımı konusunda açık politikaları olduğunu, doğalgaz alım yollarını çeşitlendirmek istediklerini belirtti. Burada hedefin tüketicinin yüksek fiyat baskısından korunması olduğuna değinen Georgieva, “Avrupa Birliği Güney Akım doğalgaz boru hattının Avrupa yasalarına uygun yapılmasını istiyor. Burada diğer şirketlere de adil bir rekabet oluşumu için piyasaya girmelerini destekliyor.” şeklinde konuştu.

Brüksel’e göre doğalgaz arzı yapan şirketlerle boru hatlarına sahip olan şirketlerin aynı olması Üçüncü Enerji Paketine aykırı durum oluşturuyor.

Bu haber toplam 3512 defa okundu


YAZARLAR