Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TEİAŞ Kamu İstişaresi Süreci Başlattı!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEİAŞ Kamu İstişaresi Süreci Başlattı!

TEİAŞ Kamu İstişaresi Süreci Başlattı!
TEİAŞ, Elektrik Şebeke Yönetmeliği ile ENTSO-E şebeke kodlarının uyumlulaştırılmasına dair yürütülen projede kamu istişaresi süreci başlattı
03.12.2014 / 12:18

Enerjimagazin-TEİAŞ, Elektrik Şebeke Yönetmeliği ile ENTSO-E şebeke kodlarının uyumlulaştırılmasına dair yürütülen projede kamu istişaresi süreci başlattı.

TEİAŞ ile Fransız RTE şirketi arasına yürütülmekte olan Elektrik Şebeke Yönetmeliği ile ENTSO-E şebeke kodlarının uyumlulaştırılmasına dair yürütülen proje sürecinde hazırlanan değişiklikler ile ilgili kamuoyu görüş alma ve proje tanıtım çalıştayı yapıldı.

TEİAŞ'tan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"TEİAŞ, elektrik sektörünün bazı yönetmeliklerinin Avrupa yönetmelikleri ile uyumlaştırılması için bir güncelleme çalışması gerçekleştirmektedir (ENTSO-E İşletme Elkitabı ve ENTSO-E tarafından hazırlanmış Avrupa Şebeke Kodları).

Söz konusu güncelleme çalışmaları kapsamında elektrik piyasası katılımcılarından geribildirim ve bilgi sağlanması amacı ile TEİAŞ tarafından bir kamu istişaresi süreci başlamış genel bir bakış sağlamıştır.

Bu istişarenin bir sonraki adımı, yazılı kamu istişaresidir ve 5 Ocak 2015 saat 12.00'ye kadar sürecektir. Bu zaman zarfında, TEİAŞ, tüm ilgili tarafların değiştirilmiş yönetmelik taslakları hakkında görüşlerini toplayacaktır. Dikkatle incelenecek bu görüşlerin yönetmelik taslaklarını etkilemesi beklenmektedir. Değiştirilmiş yönetmelik taslaklarını ve yorumlarınızı göndermek için kullanmanız gereken excel şablonunu

http://www.teias.gov.tr/ENG/APKPROJECTION/ESYENTSOE.HTM adresinde bulabilirsiniz. Bu sayfada ayrıca iki yardımcı doküman bulabilirsiniz Açıklayıcı Not ve değişiklik önerilerinin, yönetmelik taslaklarına neden ve nasıl ekleneceğini anlatan Hukuki Kılavuz belgesi "Gerekçe". Açıklayıcı not, ayrıca, istişare süresince yorumlarınızın nasıl gönderileceği konusunda ayrıntılı bilgi içermektedir. Görüş ve yorumlarınızı içeren excel dosyalarınızı barıs.hatipoglu@teias.gov.tr adresine göndermenizi rica ederiz.

Ek geribildirim sağlamak ve değişiklik önerileri hakkında ayrıntılı bilgi vermek için, bu kamu istişare sürecinde 3 gün sürecek ikinci çalıştay (10-12 Aralık 2014) düzenlenecektir. 2015 başında yapılacak olan, kamu istişaresi süresince alınış geribildirimler ile güncellenmiş yönetmelik taslaklarının sunulacağı nihai bir çalıştay ile istişare süreci sonlandırılacaktır.

Değişiklik yapılması öngörülen yönetmelikler aşağıda verilmektedir:

" Elektrik Piyasası İletim Şebeke Yönetmeliği,

" Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği,

" Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği,

" Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği,

" Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği uyarınca kapasite tahsisi ve fiziksel iletim hakkı ikincil piyasasına ilişkin usul ve esaslar,

" Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliği,

" TEİAŞ ve komşu İletim Sistemi İşleticileri arasında mevcut enterkoneksiyon hat kapasite tahsis ihale kuralları.

Elektrik Piyasası İletim Şebeke Yönetmeliği Türkçe tercümesi TEİAŞ web sayfasında en geç 03.12.2014 tarihinde yayımlanacaktır.

TEIAŞ söz konusu uyumlaştırmayı Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen TR2010/0315.01-01/001 - "Elektrik İletim Yönetmeliğinin ENTSO-E ile Uyumlaştırılması için Teknik Danışmanlık" projesinin bir parçası olarak RTE International (Fransa), ELIA System operator (Belçika ) ve FICHTNER (Almanya) dan oluşan ve RTE International'ın liderliğindeki konsorsiyum desteği ile gerçekleştirmektedir."

Bu haber toplam 2150 defa okundu


YAZARLAR