Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Cemevi’nin Elektrik Faturası Ayrımcılık Sayıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cemevi’nin Elektrik Faturası Ayrımcılık Sayıldı

Cemevi’nin Elektrik Faturası Ayrımcılık Sayıldı
AİHM, Cemevlerinin elektrik faturalarından muaf tutulmamasını “ayrımcılık” saydı.
03.12.2014 / 12:27

Enerjimagazin-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cemevlerinin elektrik faturalarından muaf tutulmamasını “ayrımcılık” sayarak Türkiye’nin İnsan Hakları Sözleşmesinin iki maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Strazburg’da görev yapan AİHM, Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı’nın 2010 yaptığı başvuru üzerine açılan davada Türkiye’yi haksız buldu. Mahkeme, cemevlerinin, camiler gibi ibadet yerlerinden farklı olarak elektrik faturalarından muaf tutulmamasını, İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesi ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne ilişkin 9. maddesine aykırı buldu.

AİHM, kararında “Mahkeme, özellikle başvuru yapan Vakfın, maruz kaldığı farklı muamelenin, objektif ve makul bir gerekçesinin bulunmadığı sonucuna ulaştı. Mahkeme, ibadet yerlerini elektrik faturalarından muaf tutan sistemin din temelli bir ayrımcılığı uyguladığına işaret ediyor” diyor. Mahkeme, tazminat ile ilgili kararını ise daha ileri bir tarihe bıraktı.

Karara göre, Vakfın 2006 yılında Yenibosna cemevinin elektrik faturalarını ödemekten muaf tutulması yönündeki başvurusu, 2008 yılında Beyoğlu mahkemesince “Aleviliğin bir din, cemevinin ise ibadet yeri” olmadığı gerekçesiyle reddedilmiş, alt mahkemenin kararı da 2009 yılında temyiz aşamamında oynanmıştı.

Yenibosna cemevinin ödenmeyen elektrik borçlarının, dönemin kurlarına göre, faizler ve gecikme zammı da dahil olmak üzere, 668 bin Türk Lirasına (289 bin 182 euro) ulaştığına dikkat çekiliyor.

Bu haber toplam 2271 defa okundu


YAZARLAR