Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Yatırımları İçin 120 Milyar Dolar Gerekiyor!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Yatırımları İçin 120 Milyar Dolar Gerekiyor!

Enerji Yatırımları İçin 120 Milyar Dolar Gerekiyor!
Türkiye'nin enerji yatırımları için 10 yılda 120 milyar dolara ihtiyacı olduğu belirtildi
12.12.2014 / 22:56

Enerjimagazin-Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıllık süreçte enerji alanındaki yatırımlar için 120 milyar dolarlık kaynağa ihtiyacı olduğu belirtilirken; sektör temsilcileri, kendi kaynaklarından bunu karşılaması mümkün olmayan Türkiye’nin devletin de çekirdek destek sağlayacağı bir enerji fonu kurarak uluslararası finansörleri çekme yoluna gitmesi gerektiğini belirtiyorlar.


Enerji sektörü oyuncularının biraraya geldiği bir platform niteliğindeki The Bosphorus Energy Club (BEC) tarafından ortaya konulan öneriye göre; Türkiye’nin 2-3 milyar dolarlık başlangıç katkısı koyabileceği fon, servet fonları, emeklilik fonları, İslami finans ve IFC gibi uluslararası kuruluşların katılımıyla kısa sürede 20-25 milyar dolar seviyesine büyüyebilir. BEC’in Perşembe günü geniş bir uluslararası katılımla gerçekleştireceği toplantı öncesinde basına değerlendirmelerde bulunan BEC İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü, “Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda enerji alanında 120 milyar dolar yatırıma ihtiyacı var. Gerek mevcut enerji tesislerinin yenilenmesi, gerekse yeni yatırımların yapılması için yılda en az 12 milyar dolar bulması gerek. Ama Türkiye’nin buna ayıracağı kendi kaynağı yok” dedi ve ekledi: “Bu yatırımların finanse edilebilmesi için yeni finans kaynaklarına ihtiyaç var. Bizim kulüp olarak önerimiz, bir enerji fonu yaratılması. Bu belki ileride bölgesel bir fona da dönüşebilir.” Düzenlenecek BEC toplantısında bu konuyu biraz daha olgunlaştırıp ileri bir noktaya taşımayı planladıklarını belirten Öğütçü, “Fonu çok akıllıca oluşturmamız lazım. Çünkü kimse devletin direksiyonda olduğu bir fona yatırım yapmak istemez. Önerimiz; devlet, önemli gördüğü projelere IFC, EBRD gibi yüzde 10-15 ortaklıkla girip para çekilmesine ön ayak olabilir. Devlet çekirdek bir katkı sağlayıp 2-3 milyar dolar koyarsa, fon 20-25 milyar dolara çok hızlı şekilde büyüyebilir” diye konuştu. Öğütçü, Türkiye’nin bu şekilde egemen servet fonları, emeklilik fonları, İslami finans ve IFC gibi uluslararası kuruluşlardan kaynak sağlayabileceğine işaret etti. Mevcut durumda Türkiye’de enerji yatırımlarının yüzde 22 özvarlık, yüzde 78 oranında da milli bankalar tarafından finanse edildiğini söyleyen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise, “Finansmanın yüzde 78′ini oluşturan banka kredilerinin vadesi çok kısa. Vadelerin uzatılması gerekiyor. Finansmanın maliyeti ise, şu an libor üzeri 450-500 baz puan. Bu da ucuz bir finansman değil. Kaynak çeşitlendirmesine gidilmesi gerekiyor” diye konuştu.


Türkiye’nin “HUB” Olmak İçin İlave Kaynaklara İhtiyacı Var


Türkiye’nin kendini bir enerji geçiş noktası değil, “enerji hub”ı olarak konumlandırması gerektiğini ifade eden Öğütçü de, “Tarihi belli olmasa da, 50 milyar metreküp ilave gaz Rusya’dan gelecek. Eğer diğer kaynaklardan da ilave 50 milyar metreküp getirip 100 milyar metreküp gazı Türkiye-Yunanistan sınırına yığabilirsek, Türkiye o zaman gerçek anlamda bir hub olabilir. Yoksa Azeri gazıyla bu iş olmaz… Avrupa’nın yüzde 25 gazı Türkiye üzerinden giderse, bu Türkiye’yi gaz piyasasında gerçek anlamda bir oyuncu yapar.” İsrail gazının Türkiye üzerinden taşınmasının ise, iki ülke arasındaki siyasi pürüzler nedeniyle şu aşamada mümkün görünmediğini belirten Öğütçü, “İki ülke arasında güven yeniden kurulabilirse, İsrail gazı Türkiye’nin hub olması için önemli bir etken olabilir” diye konuştu.

Bu haber toplam 1604 defa okundu


YAZARLAR