Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Konusu Türkiye'nin İkinci Kurtuluş Savaşıdır
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Konusu Türkiye'nin İkinci Kurtuluş Savaşıdır

Enerji Konusu Türkiye'nin İkinci Kurtuluş Savaşıdır
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş: "Enerji konusu, Türkiye'nin ikinci kurtuluş savaşıdır.
12.12.2014 / 22:57

Enerjimagazin-Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Enerji konusu, Türkiye'nin ikinci kurtuluş savaşıdır. Türkiye enerji işini çözmeden hiçbir şeyi çözemez" dedi. Ateş, küresel enerji piyasasındaki gelişmeleri de yorumlayarak, "Rusya eğer isterse Avrupa’da oyunu değiştirebilir" dedi.


Hakan Ateş, PwC Türkiye desteğiyle hayata geçen ve 11 Aralık'ta üçüncü kez düzenlenecek olan Bosphorus Energy Club (BEC) öncesinde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin hem geçiş yolları üzerinde bulunması hem de bölgedeki en büyük enerji tüketen ülkelerden biri olması açısından önemli olduğunu söyledi.


AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın "ülkelerin güçlü olarak nitelendirilebilmesi için ülkeler demografi, ekonomi, ordu ve enerji güvenliği konularını sağlamış olmalı" sözüne atıfta bulunan Ateş, güçlü ülke denince akla bunların geldiğini ifade etti.


Ateş, enerji jenerasyonuyla ilgili ciddi yatırımlar yapıldığını, enerji-gaz dağıtımıyla ilgili özelleştirmenin tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek, "Türkiye’nin elektrik üretimi sarfiyatının mevcut büyümeyle ulaşacağı yer belli. Bunun için ne kadar ilave kurulu kapasite oluşturmamız gerektiği de belli. Bunun yatırım fiyatı da belli. Bunların kendi içindeki kaynak dağılımına baktığımızda 2013 itibariyle yüzde 23 termal, yüzde 37'si doğalgaz. Bir taraftan da nükleerin buna ilavesi söz konusu. Rüzgarda da çok az yatırım görüyoruz" diye konuştu.


"Enerji Fonu" oluşturulmasının çok yerinde bir öneri olduğunu dile getiren Ateş, devletin bir katılımcı olarak buraya bir para koymasının ve bir fon oluşturulmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.


Ateş, şöyle devam etti:


"Güvenilirliğin oluşturulması için devletin dokunuşu gerekli. Enerji konusu Türkiye'nin ikinci kurtuluş savaşıdır, ben öyle bakıyorum. Enerji işini çözmeden Türkiye hiçbir şeyi çözemez. Bizim açığımızın yüzde 6,2'si enerjiden kaynaklanıyor. Buna mutlaka çözüm bulunmalı. Devletin önceliği budur. Ülkenin bu geçişi sağlayabilmesi ve 2023'e kadar gidebilmesi için mutlaka bu yatırımlara para bulması lazım. Bunu milli bankalar şu ana kadar başarıyla götürdü. Ülkenin enerji darboğazını geçip enerji güvenliğini sağlaması için kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek fonları bulması gerek."


Türkiye'nin, stabil olduğu her dönemde kalkındığına dikkati çeken Ateş, Türkiye’nin sınır güvenliği ve enerji yolları açısından küresel anlamda söz sahibi olmasının, jeopolitik önemini artıracağını, bunun da politik stabilitenin yerleşmesine ortam hazırlayacağını söyledi.


Hakan Ateş, enerji konusunda Rusya'nın eğer isterse Avrupa’da oyunu değiştirebileceğini sözlerine ekledi.


rurv

Bu haber toplam 2557 defa okundu


YAZARLAR