Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Asunim Türkiye’de Bir İlke İmza Attı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Asunim Türkiye’de Bir İlke İmza Attı

Asunim Türkiye’de Bir İlke İmza Attı
Türkiye’nin ilk şebekeye ‘0’ enjeksiyon sistemleri Asunim tarafından devreye alındı.
25.12.2014 / 00:10

Enerjimagazin-Geçtiğimiz haftalarda devreye alınan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Solar Eşitlik isimli proje, köylere içme suyu tedarik eden su pompalarının temiz enerji ile çalışmasını sağlıyor.


Solar eşitlik projesi ‘grid parity’ olarak adlandırdığımız teşviksiz güneş enerjisi sistemleri için bir dönüm noktası. Projenin amacı, Aksaray’da bulunan ve ekonomik imkânları kısıtlı 8 adet köyün elektrik giderlerinin güneş enerjisi aracılığıyla azaltılması. Güneşin olduğu her an, su pompalarının ihtiyacı olan elektrik güneşten elde ediliyor, bu da yıllık ihtiyacın yaklaşık olarak 50%’sine denk gelmekte.


Azalan teşvikler ve artan elektrik fiyatları nedeniyle şebekeye ‘0’ enjeksiyon sistemleri Avrupa’nın bir çok ülkesinde hali hazırda son derece popüler. Sistemler hiçbir şekilde şebekeye elektrik enjekte etmiyor. Güneşlenmenin düşük olduğu zamanlarda şebeke, bir yedekleme ünitesi gibi çalışarak ihtiyaç olan enerjiyi sisteme sağlıyor. Sistemin tasarımı ve yük profillerinin oluşturulması, sistemin maksimum verimlilikle çalışması için özel araçlarla yapılıyor.


Bu sistemlerin geliştirilmesi ve uygulanmasında Avrupa’da önemli bir pazar payına sahip olan Asunim Group; Türkiye’deki oluşumu Asunim Türkiye ve Aksaray Enerji işbirliği ile bu sistemlerden 8 tanesinin kurulumunu tamamlayarak sistemleri geçtiğimiz günlerde devreye aldı. 8 farklı lokasyonda toplam 150kWp kurulu güce sahip olan sistemlerin elektriksel altyapıları Asunim ve Greenpower Monitor tarafından geliştirildi. Projede Yingli Solar'a ait güneş panelleri ile bakım onarım ihtiyacı son derece düşük olan ve bu sistemler için özel olarak tasarlanmış Advanced Energy marka inverterlar kullanıldı. Sistemler; yükler, iklim koşulları, çalışma gerilimleri gibi ince teknik detaylar göz önünde bulundurularak Asunim mühendislik departmanı tarafından Avrupa’da tasarlanıp üretildi.


Şebekeye ‘0’ enjeksiyon prensibine dayalı bu sistemlerin araştırma ve geliştirilme faaliyetlerinde Asunim Group ve İspanyol Greenpower Monitoring’in büyük payı bulunmakta.


Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz sistemler ile ilgili şunları söyledi:


Bu çok yeni ve gelecek vadeden teknolojiyi Avrupa’dan sonra ülkemize getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Devreye alımını tamamladığımız, kurulu güçleri 10kWp ve 35kWp arasında değişen, toplamda 150kWp büyüklüğündeki sistemler şebekeye ‘0’ enjeksiyon prensibi ile calışmakta. Bu ileri teknoloji ile tüketim ve üretimi gerçek zamanlı olarak irtibatlandırıp, tüketim olmadığı zamanlarda üretimi sınırlayarak şebekeye elektrik aktarılmasını engelliyoruz. Bunu da İspanyol ortağımız Greenpower Monitor ile birlikte geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde garanti edebiliyoruz. Bu çok önemli referans ile birlikte, Asunim – Greenpower Monitor partnerliğini de resmi olarak duyurmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


Lisanssız üretim yönetmeliğinin 5.maddesi Ç bendine göre ürettiği enerjinin tamamını iletim veya dağıtım sistemine vermeden kullanan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinde lisans alma zorunluluğu ve kurulu güç üst sınırı bulunmamakta. Diğer bir deyişle sahip olduğumuz bu teknoloji ile istediğimiz büyüklükteki kurulu gücü kurarak, şebekeye hiç elektrik aktarmadan tüm elektrik ihtiyacımızı güneş enerjisinden elde edebiliyoruz. Böylelikle müşterilerimizi hem bürokratik engellerden kurtarıyoruz hem de kendi kendine yetebilen, tüm elektriğini kendisi üreten akıllı işletmeler yaratıyoruz. Sahip olduğumuz ve Avrupa’da öncüsü olduğumuz bu teknolojinin güneş enerjisinin geleceğinde ve enerji bağımsızlığında kilit rol oynayacağına inanıyoruz. Şebekeye ‘0’ enjeksiyon teknolojisini her büyüklükteki uygulamalarda da kullanarak, insanların en temel hakları olan kendi elektriklerini kendilerinin üretmesini sağlayacağız.


Asunim Türkiye hakkında:


Asunim Türkiye, fotovoltaik güneş enerjisi sektöründe 10. Senesini dolduran uluslararası Asunim Group’un bir üyesidir. Asunim Türkiye, EPC(anahtar teslimi sistem kurulumu) proje geliştirme, danışmanlık ve distribütörlük hizmetleri vermektedir. Sektörün önde gelen firmalarından birisi olan Asunim Türkiye 2015 senesinde de çatı ve arazi kurulumlarına devam ederek sektördeki lider konumunu korumayı amaçlamaktadır.


DETAYLI BİLGİ İÇİN KONTAKT BİLGİLERİ: Tel: +90 312 467 77 72 email:marketting@asunim.co WEB: www.asunim.com.tr


Greenpower Monitor hakkında :


GreenPowerMonitor 2008 yılından bu yana güneş enerjisi sistemleri için uzaktan izleme, kontrol ve scada hizmetleri vermektedir. Toplamda 2GW’ı aşan, 1500’ün üzerinde yenilenebilir enerji santraline yönetim, uzaktan izleme ve kontrol hizmeti veren Greenpower Monitoring alanında lider konumdadır. Dünyanın 30 ülkesindeki ofis ve temsilcilikleri ile global alanda hizmet vermektedir.


Advanced Energy hakkında:


Advanced Energy (Nasdaq: AEIS) güç elektroniği ve kontrol üniteleri alanında uluslararası alanda lider konumdadır. Merkezi Fort Collins, Colorado’da bulunan Advanced Energy tüm dünyadaki global ofisleri ile global olarak teknik servis ve satış hizmeti sunmaktadır. Detaylı bilgi için:www.advanced-energy.com.


Yingli Solar hakkında:


Merkezi Çin’in Boading şehrinde olan Yingli Solar,1998 yılında kuruldu. Yingli Solar, güneş enerjisi endüstrisinde lider bir firmadır. 16.000 çalışanı ve dünya genelinde 20 ülke ofisi vardır. Yingli Solar hisseleri 2007 yılından beri New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmektedir. 2012 yılının sonuna kadar, toplam enerji üretiminin 2.45 GW'ı bulmasını hedeflemektedir. Enerji üretim kapasitesini 750 MW artıracak olan genişleme projeleri 2012 yılında faaliyete geçmiştir. Şirket bünyesinde bulunan FineSilicon isimli polysilikon tesisi, yıllık 3000 ton üretim kapasitesine sahiptir.    


Detaylı bilgi için: www.yinglisolar.com


Bu haber toplam 1862 defa okundu


YAZARLAR