Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'nin Elektrik Şebekesi Avrupa Üçüncüsü!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'nin Elektrik Şebekesi Avrupa Üçüncüsü!

Türkiye'nin Elektrik Şebekesi Avrupa Üçüncüsü!
Türkiye 1,2 milyon kilometrelik toplam elektrik şebekesi uzunluğuyla Avrupa'da üçüncü sırada yer alıyor.
27.12.2014 / 11:50


Enerjimagazin-Avrupa Elektrik Sanayi Birliği (Euroelectric) verilerinden derlenen bilgiye göre, Avrupa'nın toplam elektrik şebekesi 10 milyon kilometreyi aşıyor. Türkiye, 1,2 milyon kilometrelik elektrik şebekesi uzunluğuyla Almanya ve Fransa'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Avrupa Elektrik Sanayi Birliği Başkanı Susanne Nies, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2013'ten beri Avrupa İletim Hattı Sistemi'ne entegre olduğunu belirterek, ''Bu da Türkiye'yi Avrupa kıtasının bir parçası yapıyor. Bu çok önemli bir adım. Kilometrelerce şebeke hatları elbette bir şey ifade ediyor fakat bunun modern ve internet teknolojileriyle uyumlu bir şekilde geliştirilmesi gerekiyor" dedi.

Daha modern teknolojiler ve akıllı şebekeler için en önemli adımın Türkiye'nin AB ile Enerji Faslı'nı açması olduğunu ifade eden Nies, "Ancak bu şekilde ortak yasalar, standartlar oluşturabilir ve işbirliğimizi daha da güçlendirebiliriz. Türkiye yüksek voltajlı şebekelere yatırımlar yapıyor ve AB de dağıtım şebekeleri için ayrı bir özen gösteriyor. Bu şebekeler yenilenebilir hedefleri için önem arz ediyor" diye konuştu.sabah


Bu haber toplam 1303 defa okundu


YAZARLAR