Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Hanım Görevi Tamamladı, Şimdi Sıra Kadınlarda
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Hanım Görevi Tamamladı, Şimdi Sıra Kadınlarda

Enerji Hanım Görevi Tamamladı, Şimdi Sıra Kadınlarda
Enerji Hanım, 21 İlde 34 bin kadına enerji verimliliğini anlattı
12.01.2015 / 23:40

Enerjimagazin-Enerji Hanım, Türkiye çapında tam 21 ildeki binlerce kadına ulaşarak enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda eğitimler verdi.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ortak projesi olan ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından yürütülen Enerji Hanım, 21 ilde 34 bin kadına enerji verimliliğini anlattı. “Kadınların enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda toplumda söz sahibi olması,


Kadınların enerji verimliliğinin gelecek kuşaklara anlatılmasında etkin rol üstlenmesinin sağlanması,


Enerji Verimliliği Bilincinin ülke genelinde veri bazlı ve sistematik bir yaklaşımla ölçülmesi, araştırılması, raporlanması,


Enerji Verimliliği Bilincinin sistematik bir şekilde, ülkenin tüm kesimlerine anlatılması için net bir eylem planı oluşturulması” amaçlanarak başlatılan tiyatro sanatçısı Süeda Çil’in canlandırdığı “Enerji Hanım”, “Sivas, Gaziantep, İstanbul, Ankara, Hakkari, İzmir, Adana, Mersin, Diyarbakır, Sinop, Trabzon, Şanlıurfa, Kars, Malatya, Edirne, Van, Kocaeli, Bursa, Konya, Denizli ve Kayseri” illerinde binlerce kadına eğitimler verdi.


Son Durak Sivas Oldu


“Kendiniz İçin Küçük, Türkiye İçin Büyük Bir Adım” sloganıyla Kayseri’de start alan projenin 21. ve son durağı Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı Sivas oldu.


Yaklaşık bin kişilik bir katılımın olduğu Enerji Hanım Sivas programında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, Türkiye’de enerjiyi verimli kullanmamanın faturasının yıllık 15 milyar lira olduğunu söyledi. Çimen, "Bu parayla Türkiye'nin sağlıktan eğitime, tarımdan turizme birçok sorununu çözebiliriz" diye konuştu.


Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Daire Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel ise Türkiye’yi doğudan batıya, kuzeyden güneye gezerek enerji verimliliğini anlattıklarını, elde edilen sonuçların kendilerini mutlu ettiğini söyledi.


Gömülü resim için kalıcı bağlantı


Proje başarıya ulaştı, kadınlar verimliliği benimsedi


 Hanelerin, “Enerji Hanım” projesindeki bilinçlendirme çalışmasından önceki ve sonraki enerji tüketim alışkanlıkları üzerine detaylı olarak bir rapor hazırlandığını belirten Dr. Neslihan Yüksel bu konuda şöyle dedi:


“ Eğitimlere katılan kadınlara; enerjinin verimli kullanılmasına yönelik sorular sorduk. Yakın bir zamanda cevaplardan oluşturulacak bir raporu kamuoyu ile paylaşacağız. Ancak dikkat çeken bir konu; seminere katılan kadınların büyük bölümünün tüketim alışkanlıklarının olumlu yönde değişmesi ve enerji faturalarının düşmesi oldu. Ayrıca, kadınların yüzde 96’sının edindiği bilgileri komşu ve arkadaş çevreleriyle paylaşması projenin ne kadar doğru olduğunu da gösterdi. Öyle ki, 2013 yılında Türkiye’de ekonominin büyümesi ve sanayinin gelişmesiyle birlikte artan üretime rağmen tüketimin daha az oranda artması, halkın bilinç seviyesinin yükseltilmesi, farkındalık oluşturulması ve ekonomik getirilerin geniş kesimlere duyurulmasına yönelik yıllardır sürdürülen enerji verimliliği çalışmalarının da bir göstergesidir.”


Enerjiye 120 milyar dolar yatırım


Türkiye’nin OECD ülkeleri içerisinde geçtiğimiz 10 yıllık dönemde enerji talebi en çok artan ülke olduğunu ifade eden Dr. Neslihan Yüksel, 2003 yılında 140 milyar kWh olan elektrik enerjisi tüketiminin 2013 yılında yüzde 245 milyar kWh'a yükseldiğini, 2023 yılında ise 480 milyar kWh olacağını söyledi. Enerji üretimi ile tüketimi arasında sürdürülebilir bir denge kurmak gerektiğini vurgulayan Yüksel, Türkiye’de enerji arz güvenliği konusunda herhangi bir sorun olmamasına rağmen; mevcut kapasiteyi yenilemek ve artan enerji ihtiyacını karşılamak için enerji sektörüne 2023 yılına kadar 120 milyar dolar yatırım yapılması planlandığını açıkladı.


Açış konuşmalarının ardından "Enerji Hanım" karakterini canlandıran tiyatro sanatçısı Süeda Çil, kadınlara evlerinde alabilecekleri basit önlemler ve uygulamalarla enerjiyi daha verimli kullanarak elektrik giderlerini düşürebileceklerini anlattı.Bu haber toplam 2457 defa okundu


YAZARLAR