Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - HES'te Çığ Faciası
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HES'te Çığ Faciası

HES'te Çığ Faciası
Balkodu-2 HES santralinde öğle saatlerinde çığ düştü.1 kişi hayatını kaybetti.
13.01.2015 / 23:33

Enerjimagazin-Trabzon'un Çaykara ilçesi Karaçam Mahallesi Kavlatan bölgesinde bulunan Balkodu-2 HES santralinde öğle saatlerinde çığ düştü. 5 işçi çığ altında kaldı. 1 kişinin cesedi işçiler tarafından çıkartıldı, 4 kişi kurtarılmayı bekliyor.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, çığ altında kalan işçilerin elektrik ve jeneratör sisteminde meydana gelen sıkıntıları çözmek isterken, hazırlık aşamasında çığ altında kaldığını belirtti.

Acı haberin alınmasının ardından Çaykara ilçesine giden Trabzon Valisi Öz, İl Jandarma Komutanı Albay Turgay Aras, Çaykara Kaymakamı Mustafa Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ile gelişmeleri buradan takip ediyor.

Vali Öz, burada yaptığı açıklamada, “Çaykara ilçemiz Uzuntarla köyü Bayburt sınırında bulunan özel sektöre ait HES inşaatında 5 işçimiz çığ altında kaldı. İlk müdahale şirket elemanlarınca yapıldı. AFAD ve jandarma ekiplerimiz de bölgeye yaya olarak ulaştı ve onlar da çalışmalara katıldılar. Ancak iş makinelerimizin ve diğer ekipmanlarımızın bölgeye intikaliyle ilgili süreç devam ediyor. Bölgedeki yoğun tipi, kar ve çığ riski çalışmaları aksatıyor. Bu riskler nedeniyle çalışmaları kontrollü bir şekilde yürütüyoruz. Erzurum AFAD’tan da 50 kişilik bir ekip yola çıktı. Onların da katılımıyla önümüzdeki saatlerde çalışmaları yoğunlaştıracağız.” dedi.

Çığ altında kalan 5 işçiden 1'inin cansız bedenine ulaşıldığını hatırlatan Öz, diğer işçilere ulaşmak için de çalışmalara devam edildiğini dile getirdi. Çığ altında kalan işçilerin isimlerinin belli olduğunu ifade eden Öz, olay yerine ulaşan ekiplerin teyitlerinin ardından isimleri de açıklayacaklarını belirtti.


İşçilerin, bölgedeki elektrik ve jeneratörle ilgili sıkıntıları gidermek isterken çığa yakalandığı bilgisini veren Vali Öz, “Bir kısmı araç içerisinde, bir kısmı dışarıda çalışma aşamasındayken çığa yakalanmışlar.” diye konuştu.


Köylüler HES’e Karşı Çıkmış


Çığ felaketinin meydana geldiği Balkodu-2, Türkiye'de en çok HES projesinin bulunduğu Solaklı Vadisi'nin en üst kesiminde yer alıyor. Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, "Solaklı Vadisi'nde tam 34 HES projesi bulunmakta. Bu projelerin uygulanmasını protesto eden köylüler, 2012 yılında eylemler yapmışlardı." dedi.

Ömer Şan, "Günlerce kar altında HES'lerin yapılacağı bölgede sabahlara kadar ateş yakarak nöbet tutan köylüler, sabaha karşı jandarma ve kolluk kuvvetlerinin coplu, gazlı saldırılarına maruz kalmıştı. HES'lere karşı aylarca mücadele eden köylülerden bazıları gözaltına alınmış, bölgeye polis ve özel güvenlik ekipleri ile birlikte çok sayıda iş makinesi sokulmaya çalışılmıştı. Karaçam Köknar köylüleri ise kendilerine yapılan bütün saldırı ve haksızlıklara rağmen çığ felaketini duyar duymaz arama kurtarma çalışmalarına katıldı, HES şantiyesinde çığ altında kalan işçilerin yardımına koştu." şeklinde konuştu

Bu haber toplam 2688 defa okundu


YAZARLAR