Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İki Enerji Santrali Gemisi Daha Denizle Buluşacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İki Enerji Santrali Gemisi Daha Denizle Buluşacak

İki Enerji Santrali Gemisi Daha Denizle Buluşacak
Karadeniz Holding’in enerji santrali gemileri denizle buluşmaya hazır .
28.01.2015 / 00:01

Enerjimagazin-Karadeniz Holding yüzer santral gemileriyle acil enerji ihtiyacı olan bölgelere elektrik ulaştırmaya devam ediyor. Holding'in Tuzla'da yapımı devam eden iki gemisi, yakında denizle buluşacak.


Türkiye, özel sektör tarafından işletilen yüzer santral gemileriyle acil enerji ihtiyacı olan bölgelere elektrik ulaştırmaya devam ediyor.


Türkiye'de bu alanda hizmet veren tek firma olan Karadeniz Holding bünyesinde 7’si bitmiş, 2’si yapım aşamasında 9 enerji gemisi bulunuyor. Toplam kurulu gücü 1072 megavat olan gemilerin 3’ü Basra’da, 2’si Lübnan’da, 1'i Dubai'de, 1'i de Pakistan’da bulunuyor.


Tuzla'da yapımı süren iki geminin, 2015'in ilk aylarında faaliyete geçmesi öngörülüyor. Karadeniz Holding, enerji santrali gemilerinden birisini, gerekli izin ve onayların alınmasının ardından, acil elektrik ihtiyacının karşılanması için Gazze'ye gönderileceğini açıklamıştı.


DÜNYADA 60'IN ÜZERİNDE YÜZER SANTRAL GEMİSİ VAR


Dünyada 60'ın üzerinde yüzer santral gemisi bulunuyor. Ortalama 6 ayda yapılan gemilerin megavat başına inşaat maliyeti 1,5 milyon avroyu buluyor. Hem sıvı yakıt hem de doğalgazla elektrik üretebilen bu gemiler, kısa dönem elektrik arz sıkıntısı yaşayan ülkeler için etkin bir çözüm yolu olarak görülüyor.


Ayrıca bu gemiler afet durumlarında, mevcut santrallerin bakım ve onarım aşamasında bölgenin elektriksiz kalmasını engelliyor.


dha

Bu haber toplam 1806 defa okundu


YAZARLAR