Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektöründe 70 Binden Fazla Çalışan İşini Kaybedebilir
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektöründe 70 Binden Fazla Çalışan İşini Kaybedebilir

Enerji Sektöründe 70 Binden Fazla Çalışan İşini Kaybedebilir
Goldman Sachs'a göre, enerji piyasasında onbinlerce kişi işini kaybedecek.
03.02.2015 / 11:35

Enerjimagazin- Goldman Sachs, geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana gerilemesi durmayan petrol fiyatları nedeniyle enerji piyasasında 70 binden fazla çalışanın işini kaybedebileceğini belirtti.


Baker Hughes ve Halliburton gibi petrol devlerinin bu ay başladığı işten çıkarmalara istinaden Goldman Sachs da enerji sektöründeki işten çıkarma oranlarına dair tahminlerini artırdı. MoneyNews tarafından ele geçirilen 23 Ocak tarihli bir raporda Goldman Sachs analistlerinin enerji sektöründeki çalışan sayısının 2015 yılı içinde 60 bin ile 70 bin kişi arasında azalacağını öngördüğü ortaya çıktı. 


Petrol ve doğalgaz sektörü; 2009 yılında konvansiyonel olmayan petrol çıkarma işlemlerinin durgunluğu son erdirmesiyle; Teksas, Kuzey Dakota ve Colorado'da istihdam yaratan en önemli sektör olmuştu.  Ancak bu durum Amerikan ham petrolünün fiyatının Haziran ayından bu yana yüzde 60 oranında düşmesiyle tersine döndü. Geçtiğimiz yılın ortasında bir varili 107 dolar olan Amerikan ham petrolü 2015'in ilk ayında 45 dolardan işlem görüyor. Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius'un ekibi tarafından hazırlanan söz konusu raporda en büyük enerji hizmetleri şirketlerinin çalışanlarının yüzde 9'unu işten çıkaracaklarını açıkladığı; enerji sektörü genelinde aynı oranda işten çıkarmalar yapılırsa bunun istihdamı 60 bin kişi eksilteceği kaydedildi. Geçen yıl enerji sektöründe 30 bin yeni iş yaratılmıştı.


Goldman Sachs analistlerine göre enerji endüstrisindeki sermaye harcamaları yüzde 30 oranında azalacak ve bu da ABD ekonomisinin büyümesinde yüzde 0,1 ile 0,2 arasında azalmaya yol açacak. Bununla beraber düşük petrol fiyatları halkın cebine fazladan para koyacak ve tüketici harcamaları GSYİH büyümesinde yüzde 0,5 ile 0,6 arasında artış sağlayacak. 


Financial Times'a göre enerji şirketleri, sağlam bir bilanço için harcamalarını azaltma gereği duyacaklar. Financial Times'ın enerji danışmanlık firması Wood Mackenzie tarafından yapılan bir araştırmaya dayanarak yaptığı yorumda, enerji şirketlerinin borçlarının artmasını önlemek için (borçlarının geçtiğimiz yılın seviyelerinde kalması amacıyla) harcamalarında 170 milyar dolar ya da yüzde 37 oranında kesinti yapmaları gerekeceği savunuldu.


Tahminlerde Brent tipi ham petrol fiyatının 60 dolar olacağı varsayıldı. Wood Mackenzie analistleri, düşük petrol fiyatlarının 2008 yılındaki finansal krizden bu yana petrol ve doğalgaz endüstrisindeki kazançlar ve finansal altyapı için görülen en büyük tehdit olduğunu kaydetti.


borsa

Bu haber toplam 2464 defa okundu


YAZARLAR