Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Turkcell'de Kilit Çözülecek!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Turkcell'de Kilit Çözülecek!

Turkcell'de Kilit Çözülecek!
Sermaye Piyasası Kurulu'ndan çıkan atama kararı sonrasında Çukurova Holding'den basın açıklaması geldi.
22.03.2013 / 14:26


Sermaye Piyasası Kurulu'ndan çıkan atama kararı sonrasında Çukurova Holding'den basın açıklaması geldi. Çukurova, atamalarla ilgili olarak ''Atamaların, Turkcell'de eskiye dair anlaşmazlıkların ve yönetim kurulundaki kilitlenmelerin önünü açacağını düşünmekteyiz'' açıklaması yaptı.

Açıklamada, memnuniyetle öğrenilen atamaların, Turkcell'de eskiye dair anlaşmazlıkların ve yönetim kurulundaki kilitlenmelerin önünü açacağı düşüncesi taşındığı belirtilerek, bu oluşumla birlikte önümüzdeki dönemlerde Turkcell'in yatırımlarının, verimliliğinin ve bir bütün olarak işlerinin olumlu yönde gelişme göstereceğine ve Turkcell'in Türkiye'nin ve bölgenin kalkınmasına katkılarının artarak devam edeceği ifade edildi.

Turkcell'in halihazır profesyonel yönetimin malum anlaşmazlıklara ve sıkıntılı yapıya rağmen şirket işlerinin idaresinde ve yönlendirilmesinde gösterdiği basiretli performanslarından dolayı tebrik edildiği açıklamada, ''Bu vesileyle yeni üyelerle birlikte Turkcell'in başarılarının ve etkinliğinin tüm taraflar için artarak devam edeceğine inancımızı beyanla; yeni üyelere ve Turkcell'in diğer tüm yöneticileriyle çalışanlarına üstün başarı dileklerimizi iletiriz'' denildi.

TeliaSonera da karardan memnun

TeliaSonera Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Per-Arne Blomquist, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Turkcell'e yeni bağımsız üye atamasıyla ilgili olarak ''SPK'nın sorunu üç bağımsız üye atayarak çözmeye yönelik kararını memnuniyetle karşılıyoruz'' dedi.

TeliaSonera'dan yapılan açıklamaya göre, Turkcell'in kurumsal yönetişimle ilgili düzenlemelere uyamamış olması nedeniyle, SPK'nın bugün Mehmet Bülent Ergin, Tero Kivisaari ve Oleg Malis'in yönetim kurulu üyeliklerine son vererek yerlerine kendi seçtiği üç tane bağımsız yönetim kurulu üyesi atadığını hatırlattı.

TeliaSonera Başkanı ve CEO'su Per-Arne Blomquist konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ''TeliaSonera'nın Turkcell Yönetim Kurulu'ndaki açmazı sona erdirmeye yönelik çabaları başarısızlıkla sonuçlandığı için, SPK'nın sorunu üç bağımsız üye atayarak çözmeye yönelik kararını memnuniyetle karşılıyoruz'' dedi.

SPK'nın girişiminin şirketin yerel ve bölgesel anlamdaki liderliğini geliştirmesine fırsat vereceğini dile getiren Blomquist, Turkcell'e bağımsız üye atanmasının, Turkcell'i adil kurumsal yönetişim ve etkin bir yönetim düzeyine eriştirmek yönünde atılmış adımlar olduğunu ifade etti.

Per-Arne Blomquist, olabilecek en yakın zamanda, hissedarların şirketin ana sözleşmesine ilişkin değişiklikleri onaylayabilecekleri, yeni yönetim kurulu üyelerinin şirketin hissedarlık oranları ölçüsünde hakkaniyetli bir biçimde seçilebileceği ve finansal hesapların onaylanabileceği bir genel kurul toplanabilmesi için odaklanacaklarını belirterek, ''Böylece şirket uzun zamandır ödenmesi gereken kar payı dağıtımını gerçekleştirebilecektir'' dedi.

Turkcell'in kârı bağımsızlığını ilan edecek!

3 yeni bağımsız üye ile birlikte ortakları anlaşamadığı için 3 yıldır kârını dağıtamayan Turkcell’de ‘temettü bağımsızlığı’nın da ilanı gündemde. 3.8 milyar liralık kâr payı dağıtımından en yüksek payı ise Sonera alacak

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) bağımsız üye seçemeyen Turkcell'e müdahale edip 2’si eski bakan 3 bağımsız üye ataması şirkette gözleri 3 yıldır dağıtılamayan yaklaşık 3.8 milyar liralık kâra çevirdi. SPK Turkcell'de 3 üyeyi görevden alıp yerlerine bağımsız üye olarak Ahmet Akça ile eski Turizm Bakanı Atilla Koç ve Enerji Bakanı Mehmet Hilmi Güler'i atadı. Böylece şirkette genel kurul yapmak için yönetim kurulu kararı alınabilecek. Genel kurul da 3 yıldır alınamayan kâr dağıtım kararını alabilecek. Şirket son 3 yılda yaklaşık 4.9 milyar lira kâr etti. 2010 yılı kârı olan 1.7 milyar liranın 1.3 milyarını dağıtma kararı genel kurula sunulmuştu ancak genel kurul yapılamamıştı. Bu rakamdan yola çıkılarak şirket, kârının yüzde 76'sını dağıtabilecek ve böylece 3.8 milyar liralık kâr ortaklara dağıtılabilecek. En büyük payı 1.4 milyar TL ile Sonera alacak.

10 MİLYAR DOLARI ALIP GÖTÜRDÜ

Şirketin kâr dağıtamamasına neden olan ortak kavgaları 2007 yılında başladı. O tarihte şirketin piyasa değeri 25 milyar dolara fırlamış, Turkcell Türkiye'nin en değerli şirketi olmuştu. 2005'te Çukurova Grubu'nun Pamukbank'tan kaynaklı 2.3 milyar dolarlık borcunu ödemek için önce Sonera’yı ardından da Rus Altimo'yu ortak almasıyla başlayan süreç 2007’nin nisan ayında Rus ortağın Çukurova aleyhine uluslararası mahkemeye başvurması ile çileli bir yola dönmüştü. O günün ardından alınamayan kararlar, yapılamayan genel kurullar nedeniyle bir yandan şirket değer kaybederken diğer yandan yatırımcıların ilgisi soğumuştu. Şirketin dünkü piyasa değeri olan 14.7 milyar dolar 2007 değerinden yaklaşık 10 milyar dolar daha düşük. SPK'nın Turkcell'e 3 bağımsız üye atamasının ardından Turkcell hissesi yüzde 3.03 yükselerek 11.90 liradan kapandı.

ÜÇ YENİ İSİM DE SEKTÖR DIŞINDAN

AHMET AKÇA

Turkcell'in yönetimine atanan Bezmialem Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Akça en çok merak edilen isim. MÜSİAD üyesi olan ve 20 yıldır lojistik sektöründe faaliyet gösteren Akça’nın İstanbul Sancaktepe’de 21 bin metrekare üzerinde dev bir tesisi bulunuyor.

HİLMİ GÜLER

1949 Ordu doğumlu olan Güler, ODTÜ Metalurji Mühendisliği’nden mezun oldu ve aynı üniversitede doktora yaptı. 58. Hükümet'te, 59. Hükümet'te ve 60. Hükümet'te Enerji Bakanı olarak görev yapan Güler son seçimlerde Meclis'te yer almamış ve danışmanlık yapmaya başlamıştı.

ATİLLA KOÇ

1946 Aydın doğumlu Koç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 3 Kasım 2002’de AK Parti'den milletvekili seçilen Koç, 2005'te Erkan Mumcu'dan boşalan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na atandı. Koç, bakanlığı döneminde uyku apnesi hastalığı nedeniyle zor günler yaşamıştı.

‘TURKCELL’E ANJİYO’

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, SPK’nın operasyonunu, “Yapılan işlemi adeta bir ‘anjiyo’ya benzetiyorum. Bir damar tıkanıklığı açıldı” sözleriyle değerlendirdi. Çağlayan “Bunun neticelerini Turkcell hissedarları da kazançlarında görecek” dedi. Şirketin ortakları da atamalara destek verdi. Çukurova Holding’den “Atamaların, Turkcell’de yönetim kurulundaki kilitlenmelerin önünü açacağını düşünmekteyiz” açıklaması gelirken, TeliaSonera CEO’su Per-Arne Blomquist “SPK’nın girişimi şirketin yerel ve bölgesel liderliğini geliştirmesine fırsat verecektir” diye konuştu.

RUS ALTİMO ‘HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK’

SPK’nın Turkcell yönetimine 3 bağımsız üye ataması ortaklardan bir tek Rus Altimo’yu memnun etmedi. Atamalar karşısında hayal kırıklığı yaşadığını açıklayan şirket, “Bunu zorlama ve geçici bir tedbir olarak görüyoruz” değerlendirmesi ile dikkat çekti.

 Habertürk


Bu haber toplam 2412 defa okundu


YAZARLAR