Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğ
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğ

Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğ
"Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.
18.02.2015 / 23:10

Enerjimagazin-Bireysel ürün olarak piyasaya sunulan elektrik lambalarının tedarikçileri, belirli bir lambaya yönelik enerjiyle ilgili bilgileri veya fiyat bilgilerini açıklayan herhangi bir reklam, resmi fiyat teklifi veya ihale teklifinde enerji verimlilik sınıfını belirtmek zorunda olacak. 


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, "Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. 


Elektrik lambaları ve armatürlerin piyasaya arz edilmesiyle ilgili etiketleme ve ek ürün bilgisi temin etme gereklerini belirlemek amacıyla hazırlanan tebliğle, tedarikçilerin ve satıcıların sorumlulukları detaylı olarak açıklandı. 


Buna göre, bireysel ürün olarak piyasaya sunulan elektrik lambalarının tedarikçileri, belirli bir lambaya yönelik enerjiyle ilgili bilgileri veya fiyat bilgilerini açıklayan herhangi bir reklam, resmi fiyat teklifi veya ihale teklifinde enerji verimlilik sınıfını belirtmek zorunda olacak. 


Lambanın bir satış noktası yoluyla pazarlanması planlandığı takdirde, ilgili şekil ve bilgiyi içerecek şekilde üretilen etiketin, bireysel ürün ambalajının dış kısmına yerleştirilmesi, basılması veya eklenmesi ve etiketin dış kısmında belirtilen lamba nominal gücünün ambalajda gösterilmesi gerekecek. 


Nihai kullanıcılara pazarlanması planlanan armatürlerin son kullanıcılar için bir ambalaj içerisinde piyasaya sunulması halinde, ambalajın son kullanıcının armatüre takabileceği elektrik lambalarını içermesi durumunda, bu lambaların orijinal ambalajları, armatürün ambalajı içerisine dahil edilecek. Dahil edilmediği takdirde, lambaların orijinal ambalajında yer alan bilgiler, ilgili mevzuat uyarınca armatür ambalajının dış veya iç kısmında bir başka şekilde mevcut bulunacak.


Satıcıların sorumlulukları 


Elektrik lambası satıcıları ise nihai mal sahibinin teşhir edilen ürünü görmesinin beklenemeyeceği satış, kiralama veya taksitli satış için sunulan her bir modelin tedarikçi tarafından sağlanan bilgilerle pazarlanmasını sağlayacak. 


Söz konusu satıcılar, belirli bir modele yönelik enerjiyle ilgili bilgileri veya fiyat bilgilerini açıklayan herhangi bir reklam, resmi fiyat teklifi veya ihale teklifinde, ayrıca belirli bir modelle ilgili özel teknik parametreleri açıklayan herhangi bir teknik tanıtım malzemesinde söz konusu modelin enerji verimlilik sınıfını belirtecek.


Bu haber toplam 2994 defa okundu


YAZARLAR