Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanlığı, AkSaray'ın Elektrik Faturasını Hesaplayamadı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanlığı, AkSaray'ın Elektrik Faturasını Hesaplayamadı

Enerji Bakanlığı, AkSaray'ın Elektrik Faturasını Hesaplayamadı
Bakan Yıldız: Proje üzerinden kullanılacak enerji miktarının hesabı mümkün değil.
19.02.2015 / 23:13

Enerjimagazin- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamuoyunda AkSaray olarak adlandırılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın enerji faturasını hesaplayamadı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) ‘Ak Saray’ın elektrik faturası’ konulu soru önergesini cevaplayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, ‘Proje üzerinden kullanılacak enerji miktarının hesabının mümkün olmadığı’ cevabını verdi.


Enerji Bakanı Taner Yıldız, TBMM’de İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ‘1,3 milyar TL maliyetli AkSaray’ın aylık ortalama 700 bin TL elektrik faturası gideri olacağı iddiası doğru mudur?, AkSaray’ın kurulu elektrik gücünün 10 bin Kva (kilovolt amper) olarak yapılan tespiti doğru mudur?, Bu hususlar dikkate alındığında ‘AkSaray’ın sadece elektrik gideri için kamunun cebinden yıllık yaklaşık 8,5 milyon TL mi çıkacaktır?’ konulu soru önergesini cevapladı.


Bakan Yıldız, soru önergesine ‘Mümkün değil’ içerikli ilginç bir cevap verdi: “Herhangi bir yapıda kullanılacak enerji miktarının elektrik projesi üzerinden hesaplanması teknik olarak mümkün olmamakla birlikte bu değer, kullanım karakteristiğine göre değişkenlik gösterecektir. Ve bahse konu işlemler ilgili mevzuat kapsamında gerçekleştirilecektir.”


Elektrik piyasası mevzuatı gereği, kişi ve kurumların elektrik aboneliklerinin kendi adlarına olması gerekiyor. Mevzuattaki bu kuralı, elektrik dağıtım şirketleri faturaların arkasında yazan açıklamalar bölümünde ilk madde olarak abonelere hatırlatıyor: Kullanmakta olduğunuz tesisata kendi adınıza sözleşme yapmanız gerekmektedir. Başka bir kullanıcı adına tüketim yaptığınız tespiti halinde usulsüz elektrik kullanımına ilişkin hükümler uygulanır. Kamuoyuna dün yansıyan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın elektrik faturasında abone ismi olarak Başbakanlık yazması, mevzuata göre usulsüz elektrik kullanımına giriyor. Yine yasa gereği dağıtım şirketinin, usulsüz elektrik kullanılan sayacı mühürlemesi gerekiyor.


zaman

Bu haber toplam 3822 defa okundu


YAZARLAR