Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4C'lilerin Harcırah Zaferi!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4C'lilerin Harcırah Zaferi!

4C'lilerin Harcırah Zaferi!
Erzurum 1. İdare Mahkemes kararına göre 4C’li personel yoksun kaldığı yol harcırahlarını geriye dönük faizi ile alabilecek.
03.03.2015 / 20:40

Enerjimagazin-Enerji Bir-Sen’in, 657'ye tabi 4/C'li olarak istihdam edilen personelin harcırahları ile ilgili açtığı dava Erzurum 1. İdare Mahkemesi tarafından haklı bulundu. Karara göre,  4C’li personel yoksun kaldığı yol harcırahlarını geriye dönük faizi ile  alabilecek.


Enerji Bir-Sen’in, Bursa Devlet Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğünde çalışırken Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürlüğüne atanan ve yol harcırahlarından mahrum kalan  4C’li üyesi adına açtığı  dava, Erzurum 1. İdare Mahkemesi tarafından haklı bulundu.


Erzurum 1. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin iptaline işlem nedeniyle idareye başvuru tarihi olan 11.07.2014 tarihinden itibaren yoksun kaldığı harcırahların hesaplanarak aynı tarihten itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine karar verdi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Üyemizin durumuyla ilgili ortada bir haksızlık vardı. Erzurum 1. İdari Mahkemesinin verdiği karar, hukuksuzluğu ve haksızlığı ortadan kaldırmış oldu. Daha öncede 657’ye tabii 4C li personelin kamu konutlarından yararlanmasını mahkeme kararı ile sağlamıştık” dedi.


Aile Yardımı Da Var


4C''li personelin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi noktasında kamu harcırahların önemli olduğunu söyleyen Tonbul, 4C''li personel için yapılan diğer iyileştirmeleri de hatırlattı: “657 tabi kurumlarda çalışan 4C''li personele Koruyucu Giyim Yardımı sağladık. Yine, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı''nda istihdam edilen 4C''li personele, aile yardımı verilmesi noktasında tereddütlerde sendikamızın çabaları sonucu giderilmiştir.''


Kadro Talebi Devam Ediyor


Memur-Sen olarak 4C''li personelin kadroya geçirilmesini istediklerini yineleyen Tonbul, ''Konfederasyon olarak 4C''li personelin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Ancak bu arkadaşların kadro dışında; kamu konut tahsisi, koruyucu giyim, aile yardımı ve harcırahlar gibi mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için de Memur-sen ve Enerji Bir-Sen olarak çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz'' diye konuştu.
Bu haber toplam 3477 defa okundu


YAZARLAR