Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrikte Keyfi Zam Dönemi Geliyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrikte Keyfi Zam Dönemi Geliyor

Elektrikte Keyfi Zam Dönemi Geliyor
Elektrik dağıtım şirketleri yaptıkları yatırıma göre faturalara zam yapabilecekler.
04.03.2015 / 08:05

Enerjimagazin-Elektrik piyasası tasarısı yasalaşırsa faturalardaki zam enflasyona göre değil, özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinin hiçbir yerinde olmayan “yatırım yaptım, zam yaparım” uygulamasına geçilecek.


Elektrik piyasası ile ilgili kanun tasarısının yasalaşması halinde, elektrik dağıtım şirketleri yaptıkları yatırıma göre elektrik faturalarında zam uygulayabilecekler. TBMM’de devam eden 2 Şubat 2015 1/1014 sayılı elektrik piyasası ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı komisyonda. Tasarı yasalaşırsa 1 Ocak 2016’dan itibaren 21 elektrik dağıtım şirketi yaptıkları yatırıma göre faturalara zam yapabilecekler. Tüketici Güvenliği Derneği Genel Başkanı Murat Köse, tasarıdaki birinci maddenin yatırım maliyetlerinin manipüle edilmesi endişesi doğurduğunu söyledi. Türkiye de Sayıştay’ın bile denetiminin eksik ve yetersiz olduğunu söyleyen Köse, “Dolayısıyla manipüle edilmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir” dedi.


Şu anda elektrik tarifelerinde zam oranı; sistem işletimi, kayıp kaçak, iletim sistemi kullanım bedeli, sayaç okuma, perakende satış hizmet bedeli, dağıtım bedelleri ve enflasyon oranları baz alınarak yapılıyor. Elektrik şirketlerinin her üç ayda bir Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) tarife önerisi sunduklarını söyleyen Köse, “EPDK, bu öneriler ve kendi tespitleri ile fiyatlara karar verir. Enerji Bakanlığı’nın siyasi etkileri de olabiliyor.” dedi.


Şirketlerin ihale bedellerinin yüksek, enerji dağıtım ve trafo gibi sistemlerin eski olması şirketlerin zam yapmak için öne süreceği gerekçeler olarak görülürken abonelerin en az 10 yıl yüksek fatura ile karşılaşması bekleniyor.


cumhuriyet

Bu haber toplam 2933 defa okundu
YORUMLAR
cerrah: 
"ohhhh"
ohhh ne guzel yarasın özelleştirme güzeldir diyenlere
03.03.2015 / 13:52


YAZARLAR