Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Nükleer Enerjiye Devlet Desteği Söz Konusu Olamaz
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Nükleer Enerjiye Devlet Desteği Söz Konusu Olamaz

Nükleer Enerjiye Devlet Desteği Söz Konusu Olamaz
Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, nükleer enerjinin kamu kaynaklarıyla desteklenmesinin 'kesinlikle söz konusu olamayacağını' söyledi.
12.03.2015 / 10:25

Enerjimagazin-Üstü kapalı olarak İngiltere'nin yeni bir nükleer santral planına karşı çıkan Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, nükleer enerjinin kamu kaynaklarıyla desteklenmesinin 'kesinlikle söz konusu olamayacağını' söyledi.


‘Enerji Birliği' toplantısına katılmak için gittği Brüksel'de açıklamalarda bulunan Gabriel, 'AB'de bazı ülkeler nükleer enerjiyi vergi paralarıyla desteklemek istiyor. Bunun kesinlikle söz konusu olamayacağını düşünüyoruz. Nükleer enerjinin kamu parasıyla desteklenmesini hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz. Nükleer enerji en pahalı [elektrik] üretim biçimi. 50 yıldır var, yeni değil ve tehlikeli' dedi.

Gabriel her ne kadar doğrudan işaret etmese de, sözlerinin Hinkley Point'de yeni bir nükleer santral inşa etmeyi planlayan İngiltere'ye yönelik olduğu anlaşılıyor. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz yıl, Londra'nın tesise 16 milyar pound devlet desteği sağlama planını onaylamıştı.

Ancak bunun haksız rekabete yol açtığını söyleyen taraflar, yasal yollara başvuracağını söylüyor.

Almanya, 2011'deki Fukuşima faciasının ardından nükleer enerji üretimini sonlandırmaya karar vermiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişti.

Nükleer enerjiyi destekleyen ülkelerden Romanya'nın Enerji Bakanı Andrei Gerea, Avrupa Komisyonu'nun Enerji Birliği'nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'e bir mektup yazarak, AB'den 'güvenli ve sürdürülebilir, yeni nükleer enerji için destekleyici bir çerçeve'  oluşturmasını talep etti.

Reuters'ın ulaştığı mektupta Gerea, bu talebi kendi ülkesinin yanı sıra İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Litvanya, Polonya, Slovakya ve Slovenya'yı da temsilen ilettiğini belirtti.


euractiv

Bu haber toplam 1498 defa okundu


YAZARLAR