Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Kuruldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Kuruldu

Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Kuruldu
Tüketici Birliği Federasyonu, Elektrik kesintilerine karşı 'Elektrik Kesinti Endeksi' kurdu.
13.03.2015 / 16:57

Enerjimagazin-Elektrik üretim dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi sonrasında ucuz fiyat ve kaliteli hizmet beklentisinin gerçekleşmemesi ve tüketicilerin mağdur edilmesi üzerine Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) tarafından “Elektrik Kesinti Endeksi” (EKE) oluşturuldu.

Cihan'ın haberine göre, Elektrik Kesinti Endeksi’nin (EKE) oluşturulmasını değerlendiren TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Tüketicilerin enerji sektörüne ilişkin yaşadığı olumsuzlukların tespit edilmesi ve çözümlenmesine yönelik eylem planın bir adımı daha atılmaktadır.” Dedi.


Elektrik kesintilerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Deniz, “Yıllardır faturalar üzerine bindirilen vergi, fon, sayaç bakım, kayıp-kaçak bedeli gibi ek yükümlülüklerin tüketici vicdanında neden olduğu tepkilere, son dönemde elektrik enerjisi hizmetinin kaliteli ve sürekli verilmemesinden kaynaklanan şikayetler de eklenmiş bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Enerji kesintisi nedeniyle yurttaşın mağdur olduğunu dile getiren Deniz şunları söyledi: “Planlı kesinti olarak duyurulan bu kesintilerin gerçekte enerji arızasındaki eksiklikten kaynaklandığı bilinmektedir. Ülkemiz, eski yıllarda olduğu gibi kesintilerin yaşandığı bir karanlıklar ülkesi olmaya doğru ilerlemektedir.”

Yapılan basın açıklamasında elektik dağıtım firmaları tarafından yapılması planlanan kesintilerin en az 8 saat öncesinden tüketiciye duyurulması gerektiği hatırlatıldı. Açıklamada, 1-10 Mart 2015 tarihleri arasında ülke genelinde 13 bin 985 saat elektrik kesintisi yaşandığı belirtildi.

Kesintilere ilişkin yayınlanan istatistiki bilgilerde Türkiye’de genelinde en fazla kesintinin 2 bin 877 saatle İç Anadolu Bölgesi’nde yaşandığı kaydedildi. Bunu 2bin 526 saatle Marmara Bölgesi takip etti.

Karadeniz Bölgesi ise 2 bin 247 saatle en fazla elektrik kesintisinin yaşandığı 3 bölge oldu.

Bu haber toplam 2393 defa okundu


YAZARLAR