Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Birliği Kuruluyor!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Birliği Kuruluyor!

Enerji Birliği Kuruluyor!
AB Liderleri Enerji Birliği kurulması konusunda anlaştı
26.03.2015 / 00:19

Enerjimagazin- Avrupa Birliği liderleri, üye ülkeler arasında bir ortak enerji pazarı ve daha iyi enerji bağlantıları oluşturulmasını, üçüncü ülkelerle yapılan enerji anlaşmalarına daha fazla şeffaflık getirmeyi öngören ‘Enerji Birliği’ planını onayladı.


AB liderler zirvesine Yunanistan’daki kriz ve Rusya ile ilişkiler damgasını vursa da, zirvenin resmi gündemi ‘Enerji Birliği’ydi.


AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ‘Tüm liderler, tedarikçilerin [baskın] pozisyonlarını, AB hukukunu ihlal ederek enerji güvenliğimizi azaltmak için istismar istismar etmesinin önüne geçmek amacıyla, doğalgaz piyasasındaki şeffaflığı güçlendirme konusunda anlaşmaya varmıştır’ dedi.


Avrupa Birliği’nin enerji ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayan Rusya, üye ülkelerle ayrı ayrı anlaşmalar imzalıyor ve bu anlaşmalardaki gizlilik, AB’nin pazarlık gücünü düşürüyor.


AB aynı zamanda üye ülkeler arasında yeni doğalgaz bağlantıları oluşturulacak projelere de hız vermek istiyor.


Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz ay sunduğu planlar çerçevesinde, Türkiye ve Azerbaycan gibi üçüncü ülkelerle işbirliğinin de güçlendirilmesi planlanıyor.


Ancak çevreci gruplar, Enerji Birliği’ni yenilenebilir enerjiye gereken önemi vermemek ve bunun yerine alternatif doğalgaz tedarikçi bulmaya odaklanmakla eleştiriyor.

Bu haber toplam 1424 defa okundu


YAZARLAR