Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'yi Elektrikte Avrupa'ya Bağlayacak İmza Atılıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'yi Elektrikte Avrupa'ya Bağlayacak İmza Atılıyor

Türkiye'yi Elektrikte Avrupa'ya Bağlayacak İmza Atılıyor
Türkiye'nin, Avrupa elektrik sistemine kalıcı üyelikle bağlanmasını öngören anlaşma 15 Nisanda imzalanacak
08.04.2015 / 10:19

Enerjimagazin-Türkiye'nin, Avrupa elektrik sistemine kalıcı üyelikle bağlanmasını öngören anlaşma 15 Nisanda Brüksel'de imzalanacak ve bu sayede Türk elektrik şirketlerinin ticaret ağı tüm Avrupa kıtasına genişleyecek.


Türkiye, Avrupa Kıtası Senkron Bölgesi ile elektrik sistemi bağlantısı için yöntem ve alınacak önlemler konusunda 2009'da anlaşmıştı ve 18 Eylül 2010'da sisteme deneme amaçlı bağlantı yapılmıştı. Şubat 2011'de başlatılan ikinci fazla, Türkiye sistem işleticisi, sırasıyla Bulgar ve Yunan sistem işleticileriyle iki yönlü fiziksel, ticari olmayan elektrik enerji alışverişi gerçekleştirmişti.


Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticilerinin (ENTSO-E) anlaşmayı kabul etmesiyle, Türkiye daimi üye olarak sisteme dahil edilecek. Türkiye ile Kıta Avrupası elektrik sistemi arasındaki kalıcı bağlantıyı öngören anlaşma, Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) ve Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticilerinin (ENTSO-E) ortak çalışmasıyla imzalanacak.


Türkiye, kalıcı bağlantıyla, şu an elektrikte fiili olarak Bulgaristan ve Yunanistan hatları üzerinden gerçekleştirdiği 400 megavatlık ihracat ve 550 megavatlık ithalat ağını tüm kıta Avrupa'sına yayarak, elektrik ticaret hacmini ilk etapta 1000 megavat seviyelerine çıkarmayı hedefliyor.


Ayrıca, daimi bağlantının gerçekleşmesiyle birlikte elektrikteki sürdürülebilir kaliteyi korumak için 900 megavatlık bir rezervi sürekli elinde tutan Türkiye, artık bu rezervi 400 megavat seviyelerine çekerek 500 megavatlık tasarruf sağlayacak.


ENTSO-E'de şu an 34 üye ülkeye ait 41 elektrik şirketi bulunuyor.milliyet

Bu haber toplam 1844 defa okundu


YAZARLAR