Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye Enerji Koridoru Değil, Enerji Merkezi Olacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye Enerji Koridoru Değil, Enerji Merkezi Olacak

Türkiye Enerji Koridoru Değil, Enerji Merkezi Olacak
(IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, #enerjimvarken konferanslarına Bahçeşehir Üniversitesi’nde devam etti.
23.04.2015 / 11:48

Enerjimagazin- Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, enerji alanında son dönemlerde yaşanan gelişmelerin Türkiye’yi enerjinin merkezi olabilecek bir pozisyona taşıdığını belirterek, “Türkiye’nin önümüzdeki dönemlerde enerji hatlarının geçiş güzergahıyla ilgili daha aktif bir politika izleyeceğine ve adeta altın tepside sunulan tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum. Ülkemizin her geçen gün yükselen jeopolitik önemi Yunanistan ve AB ile ilişkilerinde yeni bir süreci de beraberinde getiriyor. Yunan ekonomisi Türk Akım'la rahatlayacak” dedi.


Prof. Dr. Kumbaroğlu, #enerjimvarken konferanslarına Bahçeşehir Üniversitesi’nde devam etti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta enerjinin dünyada ülkelerin sınırlarını, jeopolitik konumlarını, iç ve dış siyasetlerini, ekonomilerini değiştirebilecek kadar geniş bir etki alanı olduğunu anımsatan Kumbaroğlu, yeni dönemde doğu ile batı arasında yürütülecek hemen tüm enerji nakil anlaşmalarında kilit ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.


Gurkan Kumbaroglu Bahcesehir Univerisitesi (2).JPG görüntüleniyor


“Türkiye ve Pakistan’ın yıldızları parlayacak”


İran ile yürütülen müzakerelerden en olumlu etkilenecek iki ülkenin Türkiye ve Pakistan olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“İran, ambargolar nedeniyle gerekli yatırımların bir türlü yapılamadığı bir ülke. Müzakerelerde olumlu adımlar atıldıkça hem ülkeye yatırım artacak hem de İran dünyaya açılacak. Batıya açılmak isteyen bir İran için en değerli ülke Türkiye. Doğu tarafında ise aynı şeyin Türkiye gibi bayrağında ay-yıldız taşıyan kardeş ülke Pakistan için de geçerli olduğunu görüyoruz. Gelecek dönemde Türkiye gibi Pakistan’ın da yıldızı parlayacak.”


“Yunanistan AB üyesi olduğu sürece projenin adı Türk Akımı kalacaktır”


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türk akımı ismine yönelik açıklamasını da değerlendiren Prof. Dr. Kumbaroğlu, Yunanistan’ın AB üyesi olmaya devam ettiği sürece projenin adının Türk Akımı olarak kalacağının altını çizdi. Kumbaroğlu, Yunanistan’ın AB üyesi olması nedeniyle Rusya’nın boru hattını bu ülkeye götüremeyeceğini ve gazı Türkiye’de bırakacağını, bu nedenle Türkiye’nin yeni merkez ve boru hattı isminin Türk Akım olduğunu, Yunanistan’ın da yeni enerji koridoru olacağını belirtti. Yunanistan’da inşa edilecek boru hattına Türkiye’nin de yatırımcı olabileceğini ve Türkiye’nin önüne tarihi bir fırsat çıktığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Ülkemizin izleyeceği aktif politika ve özellikle enerji hatlarının geçeceği ülkelerde yapacağı doğru yatırım hamleleriyle bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.


Gurkan Kumbaroglu Bahcesehir Univerisitesi (4).JPG görüntüleniyor


“Yunan ekonomisi Türk Akım'la rahatlayacak”


Prof. Dr. Kumbaroğlu ayrıca Türk Akım’dan gelecek gazın Avrupa’ya Yunanistan üzerinden ulaşmasında bu ülkenin transit geçiş üzerinden önemli kazanç sağlayacağını ve zor durumda olan ekonomisini rahatlatabileceğini söyledi.


Kumbaroğlu, “Türkiye gibi Yunanistan’ın da Rusya ile ilişkileri Türk Akım’ın sağladığı kuvvetli ekonomik temel sayesinde olumlu yönde gelişecektir. Avrasya’da Rusya, Türkiye ve Yunanistan’ın öncülüğünde yeni bir enerji ittifakının ortaya çıkması AB, Balkanlar, Türkiye ve Rusya olmak üzere herkesin menfaatine olur. Yeni bir enerji coğrafyasının şekillendiği tarihi bir jeopolitik dönemden geçiyoruz” ifadelerini kullandı.


Konferans, soru-cevap ile son buldu.


Bu haber toplam 1744 defa okundu


YAZARLAR