Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bu Araç Edirne'den Kars'a 1 TL'ye Gidecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu Araç Edirne'den Kars'a 1 TL'ye Gidecek

Bu Araç Edirne'den Kars'a 1 TL'ye Gidecek
1 TL’lik enerji ile Edirne’den Kars’a (yaklaşık 1600 km) yol kat etmeyi hedefleyen “İSTANBUL" aracının tanıtımı yapıldı.
02.05.2015 / 01:27

Enerjimagazin- “Güneş Enerjili Araçlar” üzerinde nice başarılı çalışmalara imza atan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibi tarafından üretilen, Türkiye’nin en verimli elektrikli aracı olan “BAŞOĞLU KABLO İSTANBUL" aracının tanıtımı Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Tarihi Otağ-ı Hümayun Binası’nda gerçekleştirildi. Mehter marşı eşliğinde gerçekleştirilen törene, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ve ekip destekçilerinin yönetim kurulu üyeleri yer aldı.


1 TL’lik enerji ile Edirne’den Kars’a (yaklaşık 1600 km) yol kat etmeyi hedefleyen araç, düzenlenen törenin ardından yeni tasarımı ve teknik teknik özellikleri ile ilk kez görücüye çıktı.


Son derece yoğun bir çalışma disiplini ile üretilen İstanbul aracı aerodinamik yapısı ve estetikliği ile yepyeni bir araç tasarımına sahip. Toplamda 27 kg olan aracın hafifliğini ve dayanıklılığını üretimde kullanılan karbon fiber kalıp gövdesi ile sağlandı. Bir çok araç içi kalıpsal parçaları yine karbon fiberden üretildi. Aracın motor sürücüsünü Ar-Ge çalışmaları ile kendileri yaptı. Günümüz otomobillerinde kullanılan ESP (Electronic Stability Program)’nin çalışma prensibi baz alarak İstanbul Aracına eklenilen Otomatik Fren Sistemi ile de araç, güvenlik açısından önemli bir projeyi daha hayata geçirildi.


Ae2 Project İstanbul


21-24 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’da düzenlenecek olan ve dünyanın farklı üniversitelerinden yüzlerce takımın mücadele edeceği uluslararası “Shell Eco-Marathon” alternatif enerjiyle çalışan araçlar yarışında Ae2 Proje ekibi de “İSTANBUL”isimli araçla yer alacak. Daha evvelki özverili çalışmalarıyla yüksek başarılara yıldızlı imzasını atan YTÜ’lü genç mühendislerimiz, yeni tasarladıkları “İstanbul” isimli araçla bu kez, dünyaya teknik anlamda Türkiye’nin yıldızlı damgasını vurmaya gidiyor. Bilhassa iddialı genç mühendislerimizin, son teknolojinin tüm imkânlarından yararlanarak imar ettikleri bu araç; verimlilik ana kategorisinden, güvenliğe ve tasarıma kadar pek çok kulvarda nice ödüle şimdiden aday gösteriliyor.


YENİ ARAÇ TEKNOLOJİ VE TASARIMIYLA FARK YARATACAK!


Daha evvelki imal ettiği araçlarıyla 1tl’ye tekabül eden bir enerjiyle İstanbul’dan Ankara’ya kadar yol alabilen Ae2 ekibi, bu yeni araç ile 1tl’lik enerji harcayarak Edirne’den Kars’a kadar gidebilecek başarıyı hedefliyor. Ayrıca teknoloji, tasarım ve güvenlik konularında da büyük devrimler gerçekleştiren ekip, İstanbul isimli araçlarıyla önceki araçlarına göre her 100km’de yaklaşık 37km’lik bir enerji tasarrufu sağladı. Aracın yeni tasarımı ise bir hayli göz kamaştırmakla birlikte uzun mesafede, daha hızlı yol alabilmesine imkân sağlayacaktır.


Gömülü resim için kalıcı bağlantı


Yaklaşık olarak yapımı 1 yıl süren ve azimli bir çalışmanın neticesinde ortaya çıkarılan bu yeni araçta, güvenlik önlemleri de had safhaya çıkarılmış; binlerce dolarlık otomobillerde bulunan otomatik fren sisteminin (ESP) yanı sıra, güvenli sürüş için geliştirilmiş araç pilotuna yardımcı olan dikiz uyarı sistemi de bulunuyor. Tüm bunların yanında araçta Pitt bölgesi ile araç arasında kablosuz veri aktarımı sağlayan telemetri sistemi de mevcuttur. Telemetri sistemi hareket halindeki araçtan araç hızı, motor sıcaklığı, yol eğimi, motor üzerine düşen akım ve gerilim gibi bilgilerin sensörler aracılığıyla ölçümlenip hem araç içindeki ekrana, hem de kablosuz haberleşme cihazları aracılığıyla paddock alanında bekleyen ekip bilgisayarlarına aktarılmasını sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde yarış esnasında olası bir ters durumda ya da pilotun yaşayabileceği bir sorunun neticesinde aracın uzaktan kontrolü sağlanarak muhtemel bir facianın önüne geçilebilmektedir. Dolayısıyla YTÜ öğrencileri tarafından hazırlanan araç bu özellikleri ile Eco-Marathon müsabakasının yanı sıra güvenlik ve tasarım alanlarında ödülü hedefliyor.
SHELL ECO-MARATHON HAKKINDA:


Royal Dutch Shell tarafından her yıl düzenlenen, Avrupa çapında binlerce öğrencinin daha az enerjiyle daha fazla yol giden çevre dostu araçlar tasarlayıp ürettikleri ve yarışarak test ettikleri Shell Eco-Marathon yarışmasına bu yıl Türkiye’den 16 takım katılıyor. Ancak önceki yıllarda gerçekleştirilen yarışmalarda ülkemizden gönderilenler arasında birinciliğinden asla taviz vermeyen Ae2 ekibi, bu yıl dünya çapında bir galibiyet hedefliyor. 21-24 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenecek olan yarışma heyecanına sayılı günler kala ülkemizden katılacak takımlar bu kıyasıya mücadele için son hazırlıklarını tamamlıyorlar. Dolayısıyla başta Ae2 Proje ekibi olmak üzere ülkemizden bu müsabakaya katılacak olan diğer tüm takımlarımıza başarılar dileriz.


Türkiye’den katılan 20 takımdan biri olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayan Yıldız Teknikliler, Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri, geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek ve enerjinin verimli kullanılması için küresel platformda 30 yıldır düzenlenen Shell Eco-marathon’a AE2 project team olarak bu yıl katılmayı hedefliyor.


Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Elektrik-Elektronik Fakültesi (EEF) bünyesinde 2010 yılında, farklı mühendislik disiplinlerinden aynı amacı hedefleyen öğrencilerin bir araya gelmesiyle kurulan “Ae2 Project Team“ şu isimlerden oluşuyor:

Proje Akademik Danışmanı:


Dr. Engin AYÇİÇEK


YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi


Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi


Proje Üyeleri:


YTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğrencileri


Eren ULUSOY


Fatih AÇIL


Ramazan ÖZDEMİR


Sedat Yusuf ERGÜNEŞ


Tuğçe ELBİR


Edip Sercan BALKAY


Ömer Faruk ERCAN


Çağatay ÖZÇELİK


Emrecan GÜNEŞ


Murat NURYEV


YTÜ Makine Fakültesi Öğrencileri


Oğuz Safa UYSAL


Melih İSKEÇELİ


Furkan Sedat MEKİK


Murat KOŞAR


Muhammed Salih ANNAÇ


YTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi Öğrencileri


Hasan DESTİCİOĞLU


Derviş DEVECİ


Esra Nur TOPÇU


Yaşar Onur BATMAZ


Mina AKÇAMUR


Bu haber toplam 3117 defa okundu


YAZARLAR