Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4C’liye Üst Mahkeme'den Ek Ödeme Müjdesi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4C’liye Üst Mahkeme'den Ek Ödeme Müjdesi

4C’liye Üst Mahkeme'den  Ek Ödeme Müjdesi
13.05.2015 / 12:20

Enerjimagazin-Enerji Bir-Sen üyesi 657’ye tabii 4 C’li  personelin kazandığı “ek ödeme”  davası, bir üst mahkeme tarafından da haklı bulundu.


Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürlüğü ve Elazığ 9. Bölge Müdürlüğünde 4C statüsünde geçici personel olarak çalışan Enerji Bir-Sen üyeleri, ek ödemelerinin ödenmemesi sonucu yerel mahkemeye başvurmuş; mahkeme,  ek ödemelerin ödenmesi yönünde karar vermişti.


Karara itiraz eden Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, konuyu bir üst mahkemeye taşıdı. İtirazı inceleyen Bölge İdare Mahkemesi, Enerji Bir-Sen üyesi 4C’li personelin, ek ödeme talebini haklı buldu.


Kararın ardından, DSİ Hukuk Müşavirliği; DSİ Personel ve Eğitim Daire Başkanlığına ek ödemelerin yasal süre içerisinde ödenmesi için yazı gönderdi.


Söz konusu yazıda, “İdaremizde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/C maddesine göre istihdam edilen geçici personelin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Ek 9 uncu maddesi kapsamında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi çalışan personele ödenmekte olan ek ödemeden yararlandırılmasına ilişkin ilişkin Genel Müdürlüğümüz aleyhine açılan davalarda verilmiş olan yürütmenin durdurulması ve iptal kararlarının da İdaremizce uygulanması gerektiği, mahkeme kararlarının uygulanmama gibi bir durumun söz konusu olamayacağı düşünülmektedir. Keza, bilindiği üzere; Hukuk Müşavirliğimiz mütalaaları/görüşleri istişari mahiyette olup, ilgi yazınızda belirtilen konuya dair nihai değerlendirme, karar, iş ve işlem ile uygulama ilgili Daire Başkanlıkları ile Bölge Müdürlüklerimize ait bulunmaktadır” denildi.


TONBUL:KAZANIMLARI ENGELLEMEYE ÇALIŞANLARA, HUKUK EN GÜZEL CEVABI VERDİ


Kararı değerlendiren Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ” DSİ’ye gönderdiğimiz yazıda mahkemenin verdiği kararın bir an önce uygulanmasını talep etmiştik. Ancak; DSİ Genel Müdürlüğü karara itiraz ederek, konuyu bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesine götürdü. Mahkeme, 4C’li personele ek ödeme verilmesi kararını haklı bularak, yapılan itirazı reddetti. Mahkemenin bu kararı ile Enerji Bir-Sen’in, kazanımlarını engellemeye çalışanlara hukuk en güzel cevabı verdi’’ dedi.


"SORUNLARIN KÖKTEN ÇÖZÜMÜ İÇİN KADRO ŞART"


Sorunların kökten çözümü için, 4C'li personele kadro verilmesi gerekiyor diyen Tonbul, " Harcırahlar, ek ödemeler gibi konuları mahkeme yoluyla kazanıyoruz. Ancak, idareler bu kazanımları uygulamada gecikiyor veya yokuşa sürüyor. Bu sorunların kökten çözümü için 4C'li personele kadro verilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde 4C'li personelin kadroya alınması noktasında hükümete çağrı da bulunduk. Seçimlerden önce bu arkadaşların kadroya kavuşmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 4333 defa okundu


YAZARLAR