Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sivas'ın Çöpü Enerjiye Dönüşecek
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sivas'ın Çöpü Enerjiye Dönüşecek

Sivas'ın Çöpü Enerjiye Dönüşecek
Bakan Yıldız, Sivas Belediyesi’nin çöpten enerji üreteceği tesisin temelini attı.
22.05.2015 / 13:53

Enerjimagazin-Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sivas Belediyesi’nin çöpten enerji üreteceği tesisin temelini attı. Yıldız, Türkiye'de çöpten enerji üretiminin yüzde 1,3 civarında olduğunu belirterek, “81 ilde bu tesislerin kazandırılmasıyla ilgili çok ciddi teşvikler var. Her bir metreküplük doğalgazın ithalatına karşılık gelecek her hangi bir yatırım bizi heyecanlandırır.” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, programları kapsamında Belediyenin düzenlediği 1. Bahar Temizlik Festivali kapsamında Kongre Müzesi bahçesinde kurulan geri dönüşüm stantlarını gezdikten sonra temizlikle ilgili Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışması ödül törenine katıldı.

Öğleden sonra ise Sivas Belediyesi tarafından Çöpten Enerji Üretim Tesisi Temel Atma törenine iştirak etti. Seyfeli mevkiinde bulunan çöp alanında yapılacak tesisin temel atma töreni öncesi çevresinde ağaç dikimi yapıldı.

Enerji üretimi için alanda yapılan çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterisi sonrası konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tesiste üretilecek enerjinin 2.8 mega watt ile Türkiye’de üretilen enerjinin 25’te biri olsa da önemli olan enerjinin çevreye rağmen değil, çevreyle beraber üretilmesinin öneminin altını çizdi.

Dünyada enerji arzının yüzde 10’unun çöplerden üretildiğini kaydeden Yıldız, “Biz doğalgazı ve ham petrolü ithal eden bire ülkeyiz ama çöp yerli bir kaynak haline gelmiştir. Yerli kaynağı mutlaka değerlendiriyor olmamız lazım. Ülkemizde enerji üretimindeki payı yüzde 1.3 civarında. 81 ilde bu tesislerin kazandırılmasıyla ilgili çok ciddi teşvikler var. Her bir metreküplük doğalgazın ithalatına karşılık gelecek her hangi bir yatırım bizi heyecanlandırır. Burada 1 veya 3 mega watt mı hiç buna bakmayız. Ülkenin her bir köşesinde bu yerli yatırımları artıracağız.”

Programları nedeniyle il dışından bulunan ve tören sırasında Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise enerji üretimiyle ilgili olarak yaptıkları çalışmaların istenmediğine vurgu yaparak, “Nükleerden, hidro elektrik santralinden, rüzgârdan veya güneşten enerji üretelim diyoruz birileri istemezik diyor. Şimdi çöpten enerji elde ediyoruz bilmiyorum buna da hayır diyen var mı? Eski Türkiye her şeye istemezik diyen Türkiye, Yeni Türkiye ise bu halkın yarasına merhem olacak ne varsa, çöpten de olsa bu milletin hizmetine sunan Türkiye’dir. Hastane kapısında beklemesin diye hastaneler yaptık. Bu millet karanlıkta kalmasın diye en ücra köşeye kadar enerjiyi götürdük. Nüfusumuz arttı, hava kirliliği azaldı, çünkü her ilimize doğalgaz gönderdik de ondan.” görüşünü savundu.

Tesiste 30 Bin Kişilik Enerji Üretilecek

30 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak tesis için yaklaşık 80 dönümlük alan üzerinde yapılacak çalışmayla 15 gaz bacası kurulacak olan bölgede, Ağustos ayı itibariyle enerji üretimi sağlanacak. Buradan elde edilen enerji ile aylık 7 bin evin enerji ihtiyacını karşılanacak. Ayrıca belediye tesis sayesinde yıllık 600 bin lira sabit kira geliri sağladığı gibi üretilen enerjiden kademeli olarak ta pay sahibi olacak. CHA


Bu haber toplam 1811 defa okundu


YAZARLAR