Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çiftçiye Elektrik Cezası
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çiftçiye Elektrik Cezası

Çiftçiye Elektrik Cezası
Elektrik borcu bulunan çiftçilere, 2015 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılmayacak.
24.05.2015 / 23:41

Enerjimagazin-Bakanlar Kurulu, Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar, 2015 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinin yapılmamasına karar verdi.


Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2015 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararında “Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar, 2015 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılmaz” denildi.


Danıştay 10. Dairesi Dur Demişti


Bakanlar Kurulu’nun “2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ve bu karara ilişkin uygulama tebliğinin yürütmesi Danıştay 10. Dairesi tarafından durdurulmuştu.


Bakanlar Kurulu’nun, ‘Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılamaz’ hükümlü kararı ve aynı karara ilişkin uygulama tebliği, 9 Mart 2014 tarihinde Resmi gazete ’de yayımlanmış ve büyük tartışmalara neden olmuş ve ülkenin Güney Doğu illerinde bu kararın ardından eylemler yapılmıştı.

Daha sonra 30 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kararla ise, elektrik borcunu 15 Eylül 2014 tarihine kadar ödemeyen çiftçilerin bu borcunun 2014 yılı tarımsal destekleme ödemelerinden mahsup edilmesi, yani elektrik borcu olan çiftçinin tarımsal desteklemesin elektrik firmasına devredilmesi suretiyle borçla mahsuplaşması kararı alınmıştı.

Bakanlar Kurulu’nun destekleme ödemelerinin yapılmamasına ilişkin kararı sonrasında 62 Güney Doğulu çiftçi, bu kararı Danıştay’a taşımış ve karar ile kararın uygulanmasına ilişkin tebliğin yürütmesinin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi bu talepleri uygun görmüş ve hem kararı hem de uygulama tebliğinin yürütmesini durdurmuştu.


Bu haber toplam 1868 defa okundu


YAZARLAR