Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 80 Öğrenci Nükleer Enerji Eğitimi İçin Rusya Yolcusu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

80 Öğrenci Nükleer Enerji Eğitimi İçin Rusya Yolcusu

80 Öğrenci Nükleer Enerji Eğitimi  İçin Rusya Yolcusu
Yıldız: 80 öğrenci Rusya'da nükleer enerji eğitimi görecek
24.05.2015 / 23:42

Enerjimagazin-ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yazılı sınav ve mülakatlar sonrası 6 bin 100 kişi arasından 80 öğrencinin, Rusya'da nükleer enerji eğitimi almaya hak kazandığını açıkladı.

DHA'nın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa'nın ikinci ve ülkenin en büyük jeotermal santrali olan 232.3 MW güce sahip Senkron ve Güriş Elektrik Enerjisi Santrallerinin açılışı için Aydın'a geldi. Açılıştan önce Bakan Yıldız, Aymendo Tesisleri'nde, Aydın ASTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren iş adamlarının düzenlediği kahvaltılı toplantıya katıldı.

Aydın Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, Aydın ASTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Aydın milletvekileri ve AK Parti milletvekili adayları ile partililer de toplantıda yer aldı. ASTİM Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Organize Sanayi Bölgeleri'nin önemine değinerek, Aydın'da yaşanan elektrik sıkıntısı konusunda yardım istedi.

EĞİTİM ALACAK 80 ÖĞRENCİ BELİRLENDİ

Toplantıda yaptığı konuşmada Rusya'da nükleer enerji eğitimi almaya hak kazanan öğrencilerin belirlendiğini açıklayan Bakan Yıldız, 'İlk defa da aslında Türkiye kamuoyunun beklediği haberle başlayayım.

Bizim nükleer güç santralleriyle alakalı bu yıl eğitim için göndereceğimiz 80 öğrenciyi seçtik. Bununla alakalı yaklaşık 6 bin 100 öğrencimiz başvurdu. 402 öğrencimizi yazılı sınava girdi. 252 öğrenci, sözlü mülakata girdi. Sonuçta 80 öğrenci, Rusya Federasyonu'nda eğitime gönderilmeye seçilmiş oldu. Biz 600 öğrenci yetiştireceğiz. Türkiye'deki nükleer santrallerde Türk mühendisler çalışacak.

Teknolojiyi bu yapıyı çok iyi bilecekler. Rusça ve İngilizce ile beraber dönecekler. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız ve üzerine de 500 dolardan fazla da aylık burs vereceğiz. Bütün bunları biz nükleer kültüre sahip olmak için yapıyoruz. Bunu ulusal kamuoyuna Aydın'da sizin aracılığınız ile paylaşmış oluyorum' dedi.

Bu haber toplam 1736 defa okundu


YAZARLAR