Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Flaş Açıklamalar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Flaş Açıklamalar

Bakan Yıldız'dan Flaş Açıklamalar
Yıldız: Türkiye enerjide her yıl 15 ülke kapasitesinde büyüyor
23.05.2015 / 00:04

Enerjimagazin- Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Enerji Sektör Kurulu organizasyonu çerçevesinde Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı “Yeni Türkiye ve 2023 Enerji Politikaları” adlı toplantı düzenledi.


Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın katıldığı toplantıda konuşan Bakan Taner Yıldız, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz ülkesi olmadığı halde 28 Avrupa Birliği üyesi ülkenin içinde en ucuz doğalgazı sattığını söyledi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Türkiye’nin enerji talebi artışı bakımından dünyanın en dinamik enerji ekonomilerinden olacağını söyledi. Ülkü: “Türkiye’nin 2023 yılına kadar toplam enerji talebinin %30’u yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması öngörülmektedir. Hızla artan enerji ihtiyacımızın 2020 yılında iki katına çıkması beklenmektedir. Artan talebi karşılamak için büyük oranda yatırım gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Söz konusu yatırımın da büyük bir oranda özel sektör tarafından yapılacak projeler hayata geçirecektir.” dedi.

MÜSİAD’dan Elektrik Santrali Girişimi

MÜSİAD’lı duyarlı işadamlarının yenilenebilir enerjinin önemini bildiğini ve bu konuda çalışmaların olduğunu aktaran Ülkü, Manisa Demirci’ye bağlı 55 dönümlük bir arazide 3.3 megavat gücünde, 3.3 milyon liraya mal olan bir projenin yürüdüğünü belirtti. Ülkü: “MÜSİAD olarak elektrik santralleri konusuna girmiş bulunmaktayız. Manisa Demirci’ye bağlı 55 dönümlük arazi üzerinde 3.3 megavat gücünde, 3.3 milyon liraya mal olan ilk girişimlerimizin izinleri alınmıştır. 3.3 milyon liralık yatırımla yıllık bin 200 ton, proje süresi içinde de 36 bin ton karbon salınımına engel olunacak. Yılda 4 bin, proje süresi içinde de 120 bin ağacı kurtarmış oluyoruz.” diye konuştu.

Yıldız: Türkiye Enerjide Her Yıl 15 Ülke Kapasitesinde Büyüyor

Yeni Türkiye ve 2023 Enerji Politikaları adlı toplantıda konuşan Bakan Yıldız: “Elektrik kullanımında ise yaptığımız çalışmalar ve dikkatli yönetimimiz ile Avrupa’daki en ucuz elektrik kullanan üç ülkeden biriyiz. Türkiye enerjide her yıl 15 tane ülkenin kapasitesi kadar büyüyor ve giderek büyümekte, bir üs haline gelmekte. Bir yıl önce 7 bin megavat kurulu güç oluşturduk. Bu yıl 4 bin megavat büyüyeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin enerji ağına her yıl bir başka ülkenin eklendiğini belirten Yıldız: “Kaynaklarımızı yerli hale getiriyor ve büyüyen potansiyelimizi dengeli yönetmek adına çalışıyoruz. Eskiden talebin arzdan daha fazla olduğu bir dönemdi. 12 yıl içerisinde 39 bin megavatlık kurulu güç inşa ettik. Bu değişimi uluslararası arenada anlattığımızda bize bir yanlışlık olup olmadığını soruyorlardı. Bu değişimi dengeli yapmaya çalışıyoruz. Bu büyüklükte bir enerji ağının devam etmesi için yenilenebilir enerji kaynakları dediğimiz kaynakların hayata geçirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Bu haber toplam 1691 defa okundu


YAZARLAR