Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Verimli Ürünlerde Karekod ve SMS Sorgu Sistemi Olacak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Verimli Ürünlerde Karekod ve SMS Sorgu Sistemi Olacak

Enerji Verimli Ürünlerde Karekod ve SMS Sorgu Sistemi Olacak
Enerji Verimli Ürün Etiketi almaya hak kazanan markaların ürünlerinde Karekod ve SMS Sorgu Sistemi olacak.
05.06.2015 / 10:41

Enerjimagazin-Enerji Verimliliği Derneği’nin Türk Standartları Enstitüsü işbirliğinde hazırlayarak uygulamaya koyacağı Enerji Verimli Ürün Etiket Projesi kapsamında Enerji Verimli Ürün Etiketi almaya hak kazanan markaların ürünlerinde "Karekod ve SMS Sorgu Sistemi" olacak.

Enerji Verimli Ürün Etiketi almaya hak kazanan markaların ürünlerinde karekod ve sms sorgu sistemi desteği projenin teknoloji sponsoru Turkcell tarafından sağlanacak.


Turkcell, Enerji Verimliliği Derneği’nin Türk Standartları Enstitüsü işbirliğinde hazırlayarak uygulamaya koyacağı Enerji Verimli Ürün Etiket Projesi’nde ürün etiketlerinin karekod uygulaması veya SMS sorgu sistemi ile sorgulanmasını sağlayarak destek sağlayacak.


Enerji Verimli Ürün Etiketi


Ülkemiz genelinde enerji verimliliğinin arttırılması, bu yönde kamuoyu oluşturulması ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması amacı ile projeler hazırlayarak uygulayan Enerji Verimliliği Derneği’nin, TSE ile yapmış olduğu ortak çalışma sonucunda “Enerji Verimli Ürün Etiketi” tüketicinin karşısına çıkmaktadır.


Özellikle ürünlerin üzerinde üretici firmalar tarafından beyan edilen etiketler kuruluşların kendi beyanları olup herhangi bir akredite bağımsız kuruluş tarafından doğruluğu tespit edilmemiş öz-beyan türü etiketlerdir.


Ancak Enerji Verimliliği Derneği-TSE ortaklığı ile verilecek olan etiket, kuruluşların enerji sınıfının bağımsız akredite bir kuruluş tarafından onaylandığını göstermektedir.


“Enerji Verimli Ürün Etiketi” projesi ile ürünlerin Enerji Verimliliği konusunda Türkiye’de de tek bir noktadan enerji verimli ürün niteliğinde olup olmadığı tespit edilmesi amaçlanmaktadır.


TSE’nin kriterlerine uygun şekilde çeşitli enerji verimliliği testlerinden geçecek ürünlerin standart bir etiket formatıyla tüketici karşısına çıkması ve tüketicinin “Enerji Verimli Ürün Etiketli” ürünleri almasının sağlanması hedeflenmektedir.


Ürünlerin enerji verimli ürün niteliğinde olup olmadığı TSE’nin yapacağı inceleme, denetim, test ve değerlendirme kriterleri ile belirlenir ve ürünün “Enerji Verimli Ürün Etiketi” alıp alamayacağına dair rapor düzenlenir. 


TSE’nin düzenlediği rapor doğrultusunda ise Enerji Verimliliği Derneği tarafından koşulları sağlayan firmalara “Enerji Verimli Ürün Etiketi” verilir.


Bu haber toplam 2089 defa okundu


YAZARLAR