Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - LED Aydınlatmada Teknik Kriterleri Belirlendi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LED Aydınlatmada Teknik Kriterleri Belirlendi

LED Aydınlatmada Teknik Kriterleri Belirlendi
Genel veya açık alan aydınlatma kapsamına giren yol, cadde, sokak, alt ve üst geçit ve meydan aydınlatmalarına ilişkin teknik kriterleri belirlendi.
15.06.2015 / 08:34

Enerjimagazin-Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Genel Müdürlüğü, genel veya açık alan aydınlatma kapsamına giren yol, cadde, sokak, alt ve üst geçit ve meydan aydınlatmalarına ilişkin teknik kriterleri belirledi.


TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 27/10/2011 tarihli ve 28097 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmeliğin geçici 9 uncu maddesine dayanılarak hazırlanan “LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Buna göre; Genel veya açık alan aydınlatma kapsamına giren yol, cadde, sokak, alt ve üst geçit ve meydan aydınlatmalarına ilişkin teknik kriterleri, Tebliğ’in ekinde yer alan “LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi”nde belirlendi. Uygulamada bu teknik şartnameye uyulması zorunlu olacak.


LED'li armatürler, can ve mal emniyeti açısından tehlike oluşturmayacak biçimde tasarlanacak ve imal edilecek.


LED'li armatürler, kolay tesis edilebilir ve bakımı yapılabilir nitelikte olacak. Teçhizatın LED'li armatürlere montajında, yapıştırıcı malzeme olarak lehim kullanılmayacak. Söz konusu armatörlerin, bütün parçalarıyla birlikte (LED modül, sürücü, kablo, conta ve gövde gibi) en az 50 bin saat çalışması gerekecek.


Korozyon ve paslanmaya karşı korunaklı olacak şekilde imal edilen LED armatürlerin, herhangi birinde arıza meydana gelmesi durumunda, diğerleri çalışmaya devam edecek şekilde tasarlanacak.


LED'li ışıklandırma sistemlerinin garanti özelliklerine de ver verilen tebliğe göre, armatürlerin tüm parçaları, 8 yıl koşulsuz garantili olacak ve oluşabilecek her türlü arızada garanti kapsamında değiştirilecek. Garanti süresinden sonra da bedeli karşılığında 10 yıl boyunca saf malzeme veya yedek malzeme desteği sağlanacak.Tebliğ şu şekilde:


Amaç ve kapsam


MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, genel veya açık alan aydınlatma kapsamına giren yol, cadde, sokak, alt ve üst geçit ve meydan aydınlatmalarına ilişkin teknik kriterleri belirlemektir.


Dayanak


MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 27/10/2011 tarihli ve 28097 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmeliğin geçici 9 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.


Teknik şartname


MADDE 3 – (1) Genel veya açık alan aydınlatma kapsamına giren yol, cadde, sokak, alt ve üst geçit ve meydan aydınlatmalarına ilişkin teknik kriterleri, bu Tebliğ ekinde yer alan “LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesi”nde belirlenmiştir. Uygulamada bu teknik şartnameye uyulması zorunludur.


Yürürlük


MADDE 4 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.


Yürütme


MADDE 5 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürü yürütür.


Bu haber toplam 2817 defa okundu


YAZARLAR