Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AB'den Türkiye`ye Akkuyu Nükleer Santrali`ni Durdurma Çağrısı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AB'den Türkiye`ye Akkuyu Nükleer Santrali`ni Durdurma Çağrısı

AB'den Türkiye`ye Akkuyu Nükleer Santrali`ni Durdurma Çağrısı
AB, Türkiye`ye Akkuyu Nükleer Santrali`ne yönelik çalışmaların durdurulması çağrısı yaptı.
15.06.2015 / 08:34

Enerjimagazin-Avrupa Birliği'nin Rusya ve Türkiye arasındaki enerji işbirliğinden duyduğu rahatsızlık, AP raporuna girdi. Avrupa Parlamentosu’nda oylanan ve kabul edilen 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporun’da sürprizleri Türkiye'ye Akkuyu Nükleer Santrali'ne yönelik çalışmaların durdurulması çağrısı yapıldı.


İki hafta önce, değişiklik önergeleri ve Türkiye'deki seçimler nedeniyle ertelenen oylama sonunda rapor, 653 üyeden 432'sinin oyuyla kabul edildi. Oylamada 127 parlamenter de "çekimser" oy kullandı.


Raporun dikkat çeken bölümlerinden biri, Rusya ve Türkiye arasındaki yakın enerji işbirliğinden duyulan endişenin açıkça belirtilmesi oldu.


AP bu kapsamda, Akkuyu Nükleer Santrali'ne yönelik çalışmaların 'sismik bölgede olması nedeniyle' durdurulması için çağrı yaptı.


Bu konudaki en ilginç vurguyu ise bundan sonra atılacak adımlara Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin dahil edilmesi bu yapılamıyorsa en azından danışmada bulunulması oluşturuyor.


Kararda, AB'nin enerji alanında Türkiye ile müzakerelere hız vermesi gerektiği belirtildi.


Bu haber toplam 1801 defa okundu


YAZARLAR