Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Güneş‘e Yatırım Zamanı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güneş‘e Yatırım Zamanı

Güneş‘e Yatırım Zamanı
TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanı Kutlu TAMAY, yatırımcılara güneş enerjisine yatırımı önerdi.
15.06.2015 / 17:53

Enerjimagazin-TÜSİAV, ANGİAD, EMSİAD GİBİ STK’LARDAN tanıdığımız ve aynı zamanda da enerji uzmanı olan Kutlu TAMAY yatırımcılara güneş enerjisine yatırımı önerdi.


Güneş enerjisi diğer enerji kaynaklarına göre doğaya zarar vermeyen tek yenilenebilir enerji türüdür. Bunun yanında devletin 10 sene boyunca verdiği 13.3ABD dolar cent’lik satın alım garantisi ile diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı daha avantajlı konumdadır. ( Rüzgarda bu rakam 7,3 ABD dolar cent, HES te de yine 7,3 ABD dolar cent)


Diğer enerji santralleri yüksek finansman gerektirirken Güneş enerjisi 1 milyon Euro gibi küçük, ulaşılabilir ve bir araya gelen 3-4 ortakla oluşturulabilir nitelikte bir yatırımdır. Yani her yatırımcı HES ya da RES kuracak parayı bulamayabilir ama GES için finansman bulmak daha kolaydır.


Hem finansman maliyeti daha azdır hem de uluslararası yatırım fonları temiz enerjiye destek vermek adına bu tip projeleri oldukça cüzi rakamlarla finanse etmektedirler.


Ek bir teminat ya da ipotek vermeden projenin elektrik satma garantisini temlik ederek finansman sağlanabilmektedir.


Aslında bu bile kendi basına doğru bir iş olduğunu gösteriyor, fizibilitesi güzel olmasa hiç bir finans  kuruluşu ek bir teminat istemeden projeye para yatırmaz.


Güneş Enerjisine yatırımın avantajlarını şöyle maddeleyebiliriz;


Tükenmeyen ve temiz enerji kaynağı olması


Bol miktarda bulunması,


Dışa bağımlılığı olmaması,


Kurulum maliyeti hariç ucuz bir kaynak olması


Nakliye problemi olmaması


Bedava bir kaynak olması


YEKDEM çerçevesinde alım fiyatları hidro ve rüzgara göre yaklaşık olarak %55 daha avantajlı olması.


Projelere başta yurt dışı ve yurt içinden yatırım finansmanı daha kolay temin edilebilmesi.


Bu bilgiler ışığında GES yatırımlarını, yatırımcılarına projelendirme aşamasından tesisin enerji üretir hale gelme sürecine kadar ve sonrasında da yüzleri güldüren bir yatırım aracı olarak görmekteyim.Bu haber toplam 2932 defa okundu


YAZARLAR