Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ODAŞ Enerji Elektrik Üretim ve Madencilik Yatırımlarını Hızlandırdı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ODAŞ Enerji Elektrik Üretim ve Madencilik Yatırımlarını Hızlandırdı

ODAŞ Enerji Elektrik Üretim ve Madencilik Yatırımlarını Hızlandırdı
ODAŞ Enerji elektrik üretim ve madencilik yatırımlarını hızlandırdı.
19.06.2015 / 13:32

Enerjimagazin-Türkiye enerji piyasasının sürdürülebilir yatırımları ve faaliyetleri ile öne çıkan şirketlerinden ODAŞ Enerji’nin Çan’da projelendirilen 330 MW kurulu güce sahip yerli kömür yakıtlı termik santralinin ana ekipmanları sahaya sevk edildi. 8,2 MW kurulu güce sahip Köprübaşı HES ise gelecek ay ticari işletmeye alınacak.


Elektrik üretim yatırımlarını kararlı bir biçimde sürdüren ODAŞ Enerji, Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulacak yerli kömür yakıtlı termik santral projesinde önemli bir aşamayı geride bıraktı. ODAŞ Enerji, 330 MW kurulu güce sahip olacak santral yatırımının hızlı ilerlemesinin ve ana ekipmanların büyük oranda sahaya gelmesinin ardından, kreditörler ile 20 milyon Euro tutarındaki ikinci dilim proje finansman kredisinin kullanılmasına yönelik mutabakat sağladı. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, 15 gün içerisinde inşaat ve montaj işlerinin hangi yerli yüklenicilere verileceğinin kesinleşeceğini ve en geç 45 gün içerisinde ilgili yüklenicilere sahada yer teslimi yapılacağını kaydetti.


ODAŞ Enerji, Türkiye’nin enerji ithalatını azaltarak elektrik talebini verimli bir şekilde karşılayacak yerli kömür yakıtlı Çan Termik Santrali projesi için kredi ve teminat sözleşmelerini, 14 Ocak 2015 tarihinde Yapı Kredi Bankası ve Halk Bankasıile imzalamıştı. 116 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredi sözleşmesi çerçevesinde, daha önce 20 milyon Euro tutarında köprü kredi kullanılmıştı.


Kömürde deneme üretiminin ve satışların bu yıl içerisinde başlaması amaçlanıyor


Çan Termik Santrali’nin 2017 yılı içerisinde işletmeye alınmasına yönelik kurulum çalışmalarını hızla sürdüren ODAŞ Enerji, bölgede büyük katma değer yaratacak bir kömür tedarik ve ticaret merkezi oluşturmayı da amaçlıyor. ODAŞ Enerji, Çan Termik Santraliile eşzamanlı faaliyete geçecek Çan II kömür maden sahasında büyük ölçekli üretime başlamadan önce, bu yıl içerisinde bölgedeki küçük ölçekli sahalarda deneme üretimi ve kömür satışlarına başlamayı amaçlıyor. Şirket, yaptığı açıklamada deneme üretiminin ve satışların başlayacağı kömür ocaklarının ODAŞ Enerji iştiraklerinin uhdesine katılmasının planlandığını da belirtti.


Köprübaşı HES’e 9,6 $cent/kWh alım garantisi


Yüzde 37,8 oranındaki hissesi halka açık olan ODAŞ Enerji, 8,2 MW kurulu güce sahip olacak Köprübaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin inşasının bu ay içerisinde tamamlanacağını açıkladı. Temmuz ayı içerisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul işlemleri yapılarak ticari işletmeye alınması beklenen tesis, projede yerli ekipman kullanılması nedeniyle üreteceği elektrik enerjisini, Yenilenebilir Enerji Kanunu kapsamında 9,6 $cent/kWh garantili fiyattan satabilecek. ODAŞ Enerji, Trabzon’da yapımı sonlanma aşamasına gelen Köprübaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin bu teşvikten yararlanmaya hak kazanacak ilk ve en büyük ölçekli tesis olacağını açıkladı.


Altın madeni potansiyeli bulunan sahada sondajlar planlanıyor


Bu ay başında hissedarlarına nakden brüt 5 milyon TL temettü ödemesi gerçekleştiren ODAŞ Enerji’nin değerli metal madenciliği alanındaki çalışmaları da devam ediyor. Şirket, Manisa’daki Karaağaç madeninin ruhsatının kısa süre içerisinde ODAŞ Enerji’nin yüzde 96 oranında iştiraki Anadolu Export'adevredilmesinin beklendiğini açıkladı. Altın madeni potansiyeli bulunan saha içerisinde yüzeysel çalışmalar yapıldığını belirten ODAŞ Enerji, yaz dönemi içerisinde rezerv artışını sağlayabilecek ve ispatlanmış rezerv oranını yükseltebilecek sondajların yapılmasının planlandığını kaydetti.


ODAŞ ENERJİ HAKKINDA…


ODAŞ Enerji Grubu, sektöründe serbest piyasa koşullarının getirdiği yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmuş, “yeni jenerasyon” bir enerji üretim ve perakende dağıtım şirketleri topluluğudur.


Müşteri portföyünün ve sistemin ihtiyaçlarını yer, zaman, yapı olarak optimum düzeyde karşılamak üzere dikey entegre olmuş yapısıyla, doğalgaz, hidro, güneş, yerli kömür gibi kaynaklardan oluşan ve yatırımları devam eden elektrik üretim santralleriyle enerji sektöründe faaliyet göstermektedir.


Bu haber toplam 2154 defa okundu


YAZARLAR