Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dev Enerji Projesinde Büyük Şok!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dev Enerji Projesinde Büyük Şok!

Dev Enerji Projesinde Büyük Şok!
Türk Akımı Projesi'nde ilerleme sağlanamadığı ve görüşmelerin dondurulduğu iddia edildi.
31.07.2015 / 00:47

Enerjimagazin-Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz hattı olacak Türk Akımı Projesi'nde ilerleme sağlanamadığı ve görüşmelerin dondurulduğu iddia edildi.


Ukrayna ile yaşadığı sorunun ardından bu ülkeyi by pass edip doğalgazını Karadeniz'in altından geçirerek Türkiye topraklarından çıkacak Türk Akımı ile Avrupa'ya taşımayı planlayan Rusya'nın Türkiye ile yürüttüğü müzakerelerde ilerleme sağlanamadığı ve görüşmelerin dondurulduğu iddia edildi.  


Reuters'a konuşan, konu hakkında bilgi sahibi yetkili ve kaynaklar, Türkiye'nin en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya'nın Türk Akımı için yürütülen müzakerelerde birbiriyle çok bağlantısı olmayan ve kademeli olarak hayata geçirilebilecek birçok konunun aynı anda karara sağlanmasını istediğini söylediler.


Kaynaklar, Gazprom'un Türkiye'ye verdiği doğalgaz fiyatlarında 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak yüzde 10.25'lik indirime dair anlaşmayı imzalamamasının da temel sorunlardan biri olduğunu belirttiler.


Bir enerji yetkilisi, "Türkiye ile Rusya arasında sürdürülen Türk Akımı Projesi'ne dair görüşmelerde ilerleme sağlanamıyor bir anlamda donduruldu. Çünkü taraflar arasında sürdürülen görüşmeler kesildi, ne zaman yeniden ele alınacağını şu anda kestirmek çok zor" dedi.  


Türk Akımı projesinin ortaklarından Gazprom konu hakkında yorum yapmadı. habertürk

Bu haber toplam 1415 defa okundu


YAZARLAR