Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sivas'ın Çöpleri Enerjiye Dönüşecek
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sivas'ın Çöpleri Enerjiye Dönüşecek

Sivas'ın Çöpleri Enerjiye Dönüşecek
Çöpten üretilen enerjiyle birlikte 10 bin eve ve yaklaşık 30 bin kişiye enerji sağlanacak.
16.08.2015 / 22:08

Enerjimagazin-Sivas Belediyesi tarafından Seyfebeli mevkiinde yapımı gerçekleştirilen ‘Çöpten Enerji Üretim Tesisi’ ile birlikte katı atıklar kent ekonomisine kazandırılacak. Çöpten üretilen enerjiyle birlikte 10 bin eve ve yaklaşık 30 bin kişiye enerji sağlanacak.


Basın mensuplarıyla birlikte enerji üretim tesisini gezen Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın yaptığı açıklamada, “Çöp alanını ıslah ederek, yer altına döşediğimiz borularla bu alanda oluşan metan gazları topluyoruz. Buradan elektrik enerjisi üreteceğiz. İnşallah Eylül ayı sonuna kadar bu çalışmalara tamamlanmış olacak. Aşamalı olarak 1.2 megavattan 4 megavata kadar bu artarak devam edecek. 30 bin nüfuslu bir şehrin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak” dedi.


Üretilen Enerji Tarımsal Faaliyetlerde De Kullanılabilecek

Üretilen enerjinin çeşitli alanlarda kullanılabileceğini aktaran Aydın, ”Burada önemli olan böyle bir alanın ıslah edilmiş olması çevre açısından, bu alanın daha sonra yeşil bir alana dönüştürülmesi planlanıyor. Biz bu alandan elde ettiğimiz enerjiyi tarımda kullanmak istiyoruz. Buranın eskisini hatırladığımız zaman bu alana kilometrelerce uzaktan yaklaştığınızda hissetmek mümkündü kokudan buraya yanaşamazdık. Aynı zamanda sürekli yangınlar çıkardı. Çok ciddi bir kirlilik oluşturan bölgenin hem kirlilikten kurtulması hem de şehir ve ülke ekonomisine çok farklı alanlarda katkı sunacak konuma getirilmesi şehrimiz adına önemli bir kazançtır” diye konuştu.

Enerji üretim tesisinin Eylül ayında hizmete girmesi hedefleniyor.


Bu haber toplam 1436 defa okundu


YAZARLAR