Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kazma Kürekten Uzay Madenciliğine
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kazma Kürekten Uzay Madenciliğine

Kazma Kürekten Uzay Madenciliğine
İTÜ Vakfı Dergisi "Madencilik" Sayısı İle Okurlarına Ulaştı.
20.08.2015 / 16:50

Enerjimagazin-İTÜ Vakfı Dergisi 69. sayısında "MADENCİLİK" konusunu, çeşitli açılardan anlatan geniş bir dosya halinde okurlara sunuyor. Öğretim üyeleri, İTÜ mezunları, madencilik alanındaki kurumların üst düzey yöneticileri açıklayıcı, tanımlayıcı yazılarıyla konuya ışık tutuyorlar; maden olarak adlandırılan, bu tükenen kaynakların nasıl arandığı, nasıl kazanıldığı, ekonomiye katkısı, çevre ile ilişkisi konularında değerli yazılarla okuru bilgilendiriyorlar.


Yeni bir sayıda zengin bir içerikle okurlarının karşısına çıkan İTÜ Vakfı Dergisi, bu defa "Madencilik" konusuna odaklanıyor. Maden Y. Müh. Tuğrul Erkin “Kazma Kürekten Uzay Madenciliğine” başlıklı yazısında bilinen rezervlerin tükenmekte olduğunu, yeni rezervlerin ise daha derinlerde olduğunu ve giderek daha ince yataklara inmeyi gerektirdiğini bunun için de çok büyük bilimsel ve teknolojik yeniliklerin geliştirildiğine işaret ederek deniz altı ve uzay madenciliğini örnek olarak gösteriyor.


Teknolojik araştırmaların hızla ilerlediği bu ortamda Türkiye’de madenciliğin durumunu Prof. Dr. Güven Önal “Türkiye’de Maden Kaynakları ve Ekonomiye Katkısı” başlıklı yazısında anlatarak, Türkiye’de madenciliğin olması gereken yerden oldukça uzakta bulunduğunu, ancak iyi bir stratejik planlama ve özendirme ile çok ileri noktalara taşınabileceğini belirtiyor. Yazı, Türkiye’nin maden potansiyeli maden üretimi ve tüketimi, ülke ekonomisi içindeki yeri gibi konularda bilgilerle devam ediyor.


PETROLDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?


Türkiye’de madencilik alanında önemli iki kurumun üst düzey yöneticilerinin yazıları konuyla ilgili bilgileri içeriyor.


MTA Genel Müdür Yardımcısı Kerim Tuncer Sarıkavak “Türkiye’de Maden Aramaları, Maden Rezervleri ve Ekonomik Değeri” yazısı ile maden rezervleri, maden arama faaliyetleri ve ekonomi açısından önemli bazı madenlere ilişkin verilerle konuyu tanıtıyor.


TPAO Genel Müdürü Besim Şişman, “Türkiye’de Petrolün Bugünü ve Geleceği” konulu yazısında petrol ve doğal gaz konusunda halen büyük oranda dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu belirtiyor. Ancak 2004-2011 yılları arasında yürütülen yoğun sismik program sayesinde %40’ı Türkiye’ye ait olan Karadeniz’de ciddi bir potansiyelin bulunduğunun anlaşıldığını ve bu durumun umut verici olduğunu vurguluyor.


Madencilik çalışmalarının çevreye yaptığı etkiler yazarların çoğu tarafından üstünde durulan bir konu olarak ortaya çıkmakta. Tuğrul Erkin, konuya “Şüphesiz madenler ülkemizin önemli bir değeridir. Ancak ormanlar da akarsular da öyle” diyerek yaklaşmakta; Caner Zanbak, “tüm dünya toplumlarında artan çevre duyarlığı gerekli ve yeterli çevresel önlemler alınmadan işletilmekte olan maden işletmelerini çevre hareketlerinin kolay hedefi haline getirmiştir” demekte; Şebnem Düzgün de görüşünü, “benimsenen doğal kaynak yönetimi sürdürülebilirlik açısından uygulanabilir görünmemektedir” şeklinde belirtmekte.


İHRACATIN YENİ UMUDU "KIYMETLİ TAŞLAR"


Prof. Dr. Şebnem Düzgün “Sürdürülebilir Doğal Kaynak Yönetimi Çerçevesinde Türkiye Madencilik Politikaları Değerlendirmesi“ başlıklı yazısıyla, devletin doğal kaynak yönetimi politikalarını sürdürülebilirlik esaslarına göre gözden geçirmesi ve uygun bir mevzuatın geliştirilmesi konusunu örnekler üzerinden açıklıyor.


Uluslararası Enerji Ajansı direktörü Fatih Birol “Türkiye İçin Enerji Stratejisi Önerileri” başlıklı yazısında enerji kaynaklarının verimli kullanımı, yerli kaynak kullanımına önem verilmesi ve enerji diplomasisi konusunda ciddi adımlar atılmasının önemine dikkat çekiyor. Ayrıca iş güvenliğinin birinci koşul olması gerektiğini vurguluyor; çevre bilinci ve küresel ısınmanın enerji politikalarına etkisinin önemi üzerinde duruyor.


Türkiye’de madenciliğin üç önemli alanı mermer, altın ve kıymetli doğal taşlardır. Prof. Dr. Sezai Kırıkoğlu “Türkiye’nin Kıymetli Taşları” adlı yazısında kıymetli taşların Türkiye’nin dünya mücevherat ticaretinde ilk sıralarda yer aldığını, pek çok kıymetli taşın önemli potansiyeline sahip olunduğunu açıklayarak bu sektörün yeni bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini belirtiyor.


Bu haber toplam 2509 defa okundu


YAZARLAR